Ruské jaderné síly jsou v pohotovosti. Putin tím prý reaguje na prohlášení zemí NATO

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil jadernou pohotovost. Šéf NATO Jens Stoltenberg to považuje za nezodpovědné chování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V nedělním televizním projevu ruský prezident Vladimir Putin označil sankce Západu za nelegitimní a zároveň reagoval na prohlášení zemí NATO. „Nejvyšší představitelé předních zemí NATO pronášejí agresivní prohlášení,“ cituje Putina server iDnes. Vzápětí ruský prezident nařídil převedení ruských jaderných sil do zvláštního režimu bojové pohotovosti.

Ukrajina se nevzdá

Takové jednání nezůstalo bez reakce ukrajinské strany. Tamní ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil, že Ukrajina nehodlá kapitulovat a nevzdá se ani centimetru svého území. „Pokud Putin použije jaderné zbraně proti Ukrajině, bude to světová katastrofa, ale nás to nezlomí,“ řekl Kuleba. Na Putinovo nařízení jaderné pohotovosti zareagoval také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj jde o plánovaný krok, který má na Ukrajinu vyvíjet tlak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

Za nepřijatelnou eskalaci pak počínání ruského prezidenta označila velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfildová. Podle ní to potvrzuje, že Putin chce válku eskalovat naprosto nepřijatelným způsobem. Vyzvala k tomu, aby byly jeho činy tlumeny. „Musíme pokračovat v brzdění jeho činů tím nejsilnějším možným způsobem,“ prohlásila.

Snaží se Putin jen odvést pozornost?

Putinova slova odsoudil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který prohlášení Ruska o jaderných silách označil za nezodpovědné chování. Podle něj to přidává na agresivní a a nebezpečné rétorice. Jak informuje ČTK, britský ministr obrany Ben Wallace považuje uvedení ruských jaderných sil do pohotovosti za snahu odvést pozornost od nedostatečného postupu ruské armády na Ukrajině. Podle něj Putin jaderné zbraně nepoužije.

V neděli bylo překonáno ruské mlčení ohledně jejich ztrát. Tamní ministerstvo obrany přiznalo, že při bojích na Ukrajině utrpěla ztráty i ruská armáda. Konkrétní údaje ale uvedeny nebyly. „Naše ztráty jsou mnohonásobně menší než ztráty zlikvidovaných nacionalistů a ztráty mezi vojáky ukrajinských ozbrojených sil,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ukrajinská strana uvádí, že na ruské straně bylo zabito už zhruba 5300 vojáků, dalších několik stovek skončilo v zajetí. To přiznal i Konašenkov, když uvedl, že ukrajinští nacionalisté několik zajatců mučí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články