Poslední tažení: Rusko oficiálně přiznalo, že je v koncích. „Nemáme ani ponožky a šortky“

S postupem času se objevuje stále více problémů, se kterými se Rusko ve válce na Ukrajině potýká. Nejde jenom o obrovské ztráty, kterým čelí.

i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moskva se k padlým na své straně příliš nevyjadřuje. Poslední stanovisko zaznělo od šéfa ruské vojenské operace Sergeje Surovikina na začátku měsíce, kdy společně s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu oznamoval stažení ruských vojáků ze strategického Chersonu. I v té chvíli se neváhal Surovkin pochválit. Uvedl, že ruská armáda úspěšně čelí ukrajinským útokům. Naopak od srpna do října měl Kyjev na chersonské frontě ztratit 9,5 tisíce vojáků. Rusko naopak sedmkrát až osmkrát méně, píše web Seznam Zprávy.

Tisíce vojáků je mimo boj

Ukrajina informace ihned dementovala. Naopak sama pravidelně informuje o ruských ztrátách. Podle poslední zprávy ukrajinského ministerstva obrany ztratila Moskva ve válce už 87 900 lidí. I proto zřejmě ruský prezident Vladimir Putin přistoupil na konci září k vyhlášení částečné mobilizace, která měla přinést do armády zhruba 300 tisíc mužů. Ti budou muset čelit nejen ukrajinským útokům, ale také nepřipravenosti. Špatnou výbavu armády přiznal i vůdce populistické Liberálně demokratické strany Leonid Sluckij, píše web Express.

Podle předsedy výboru pro zahraniční vztahy v dolní komoře parlamentu nemají ruští vojáci k dispozici dostatečný počet lékařů. Chybí také důležité zásoby. Jeho slova jsou důležitá, protože patří k nejvýznamnější kremelským nacionalistickým politikům. Navíc jde o muže, který je tvrdým zastáncem invaze. Přesto v sobotu dokázal přiznat při setkání s matkami mobilizovaných vojáků problémy armády. A příliš si nebral servítky.

Smutná situace v ruské armádě

„Jsme největší stát a když nemáme ponožky, trenýrky, doktory, inteligenci, komunikaci nebo se prostě nestaráme o naše děti, vyvstávají otázky, na které bude velmi těžké odpovědět,“ cituje slova Sluckije web Express. Ruští vojáci se potýkají s problémy ve vybavení od začátku invaze. Chybí jim nejen zdravotnické prostředky, ale také jídlo a zbraně. Řada dobrovolnických hnutí v zemi proto začala pořádat crowdfundingové kampaně, aby vybrala peníze na pomoc armádě, jak Události247 informovaly zde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruští vojáci se kvůli špatným zásobám jídla mnohdy uchylují ke krádežím a rabování

Ani to zřejmě nestačí, protože na nedostatek jídla upozornily své rodiny i nově mobilizovaní vojáci. Někteří mluvili nejen o malém přísunu potravin, ale sdělili svým nejbližším také na to, že musí spát v lesích na zemi. To má následně způsobovat velkou nemocnost nově naverbovaných mužů, psaly Události247 zde. „Jsou bez stanů, nemají kamna, jsou bez jídla a jedí zbytky toho, co si vzali s sebou. Spí ve spacácích na holé zemi. Nemohou si sušit prádlo. Všichni jsou nemocní, mnozí mohou už mít zápal plic,“ uvedla manželka jednoho z vojáků pro server Fakt.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články