Putin se nechce vzdát. Aktuální situace mu ale už začíná přerůstat přes hlavu

Ruský prezident Vladimir Putin se přes všechny překážky snaží dosáhnout vytyčených cílů. Začíná se ale ukazovat, že i Rusko má omezené možnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server iRozhlas, pověst šéfa Kremlu se začíná hroutit. Potvrdil to i projev ruského vůdce na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu, ve kterém Putin zmínil odolnost ruské ekonomiky proti „bleskové hospodářské válce“, kterou podle něj vedou Američané. Pravda je trochu odlišná. Jak píše server iRozhlas, podle oficiálních prognóz poklesne ekonomika Ruska letos o zhruba osm procent. Neoficiální prognózy předpovídají dokonce patnáct procent.

Plyn jako nástroj nátlaku

Nad vodou Rusko drží vyšší příjmy díky zvýšeným cenám ropy a zemního plynu. I v této oblasti si ale může Moskva sama vykopat díru, do které spadne. Server iRozhlas připomíná, že Rusko používá dodávky plynu jako druh vydírání. I přes ekonomické sankce zvyšuje tlak na Západ skrze omezování dodávek do zemí Evropské unie. Tímto krokem chce docílit Moskva toho, aby Evropané pochopili, že stát na straně Spojených států znamená „ekonomickou sebevraždu“, uvádí iRozhlas. Obrátit se to může i proti němu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn

Putin se ve svém každoročním projevu nevěnoval jen ekonomickým záležitostem. Naopak velkým tématem byly jeho dobyvatelské cíle, konkrétně požadavek „svobody pro Donbas“. Emeritní profesor Lawrence Freedman z londýnské King’s College pro server Nový hlas Ukrajiny připomněl, že oblasti okupované Rusy se už připravují na anexi. Rusko navíc dál pokračuje ve svých útocích hlavně na Donbasu. Jak píše ČTK, v noci na pondělí rakety zasáhly Charkov, vesnici v Sumské oblasti a boje pokračují také v Doněcké i Luhanské oblasti.

Boje pokračují

Ruští vojáci se aktuálně shromažďují kolem města Slovjansk. Jak dále informuje ČTK, podle Ukrajinců bude právě bitva o Slovjansk dalším klíčovým bojem na Donbasu. Moskva do toho bude zřejmě chtít dát maximum. Jak upozorňuje server iRozhlas, Putin se nedokáže smířit s ničím, co by připomínalo porážku. Obzvlášť teď, kdy autorita ruského prezidenta slábne. Myslí si to i politoložka z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Taťjana Stanovaja. „Putin vytvořil situaci, na kterou nebyl připraven a s níž si teď neví rady,“ cituje ji server iRozhlas.

Rusko se tak snaží dosáhnout svých cílů za každou cenu. Vidět to bylo při dobývání Mariupolu a nejinak je tomu aktuálně také při snaze získat Severodoněck. Moskva chce dokázat, jakou je velmocí, ale zároveň naráží na své limity. Ve válce na Ukrajině zaznamenala obrovské ztráty. Server iRozhlas tak nastiňuje některé scénáře. Západ může kvůli ekonomickým důsledkům konfliktu přimět Kyjev ke kompromisům ve formě vzdání se nějakého území. Může ale trvat na splnění svého slibu, že nenechá Rusko válku vyhrát a ustoupit bude muset Moskva.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články