Jedno obvinění za druhým. Rusové nejsou jednotní v názoru, proč válka na Ukrajině začala

Šéf Kremlu tvrdí, že Ukrajinu ruští vojáci osvobozují od nacismu. Další představitelé mají pocit, že od NATO. Do toho je ve hře také černá magie i správný recept na boršč.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
                   

Zmatek. Tak by se dala označit ruská vyjádření ohledně důvodů začátku ruské invaze na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin na začátku války uvedl, že cílem speciální vojenské operace je osvobození země od nacismu. Zmiňovaná byla v té souvislosti údajná genocida ruského obyvatelstva na východě Ukrajiny. Nic z toho ale nebylo potvrzeno. Možná i proto Rusko hledá nové důvody, kterými by svá zvěrstva spáchaná ve válce ospravedlnila. S jedním přišel nedávno šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin.

NATO jako největší nepřítel

Podle něj Rusko nebojuje na Ukrajině proti nacistům, ale proti NATO. „Osvobozujeme Ukrajinu z okupace NATO a vytlačujeme nejhoršího nepřítele pryč od našich západních hranic,“ cituje jeho slova server Al Jazeera. Takové prohlášení podpořil ve svém posledním proslovu také sám ruský prezident. Ve své řeči při příležitosti výročí konce druhé světové války zmínil, že Rusko usilovalo o vytvoření systému rovnoprávné bezpečnosti, ale NATO začalo na území u ruských hranic rozvíjet vojenskou infrastrukturu, píše server CNN Prima News.

Invazi na Ukrajinu označil šéf Kremlu jako jediné správné rozhodnutí. Jde tak o další obvinění Putina směrem k Západu bez zmínění jakýchkoli důkazů. I proto bylo ihned popřeno. Obvinění NATO, že chtělo napadnout Rusko, odmítl britský ministr obrany Ben Wallace i poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, píše server Echo24. „Znovu si to řekněme. Země NATO neměly v úmyslu na Rusko zaútočit. Ukrajina neplánovala napadnout Krym. Ruští vojáci umírají – ne při obraně země, ale při pokusu o okupaci jiné,“ napsal na sociální síť Twitter.

Obvinění z černé magie

V tomto příspěvku vystihl téměř vše. Opravdu je čím dál méně jasné, proč Moskva invazi zahájila. Ruské zoufalství je znát také z dalších obvinění. Některá začínají být čím dál bizarnější. Jak informoval server Novinky, Rusové začali tvrdit, že v sídle ukrajinské armády u Trechizbenky našli stopy po satanských rituálech. To by možná stálo za větší pozornost, kdyby opět nebyly problémem důkazy. Těmi mají být krvavé šmouhy a malůvka na zdi, která má být pečetí obsahující fašistické symboly.

Dalším vařením z vody je pak obvinění, že v Mariupolu má USA „ústředí gayů a lesbiček“, jak se nedávno snažil v reportáži informovat ruský První kanál. Ale ani to není vrchol bizarnosti. Pomyslnou první příčku drží mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovová. Ta Ukrajinu obvinila, že nedovoluje hospodyňkám vaření boršče podle vlastního receptu, jak píše server Novinky. I to má být důkazem ukrajinského nacionalismu. Bude zajímavé sledovat, s čím Rusko přijde příště.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články