Politý ,,krví“. Tak skončily bouřlivé oslavy Dne vítězství pro ruského velvyslance v Polsku

Evropa oslavovala 77. výročí od konce druhé světové války. Porážku nacistického Německa si chtěl připomenout i velvyslanec Sergej Andrejev. Na hřbitově ve Varšavě ale nebyl vítaný.

i Zdroj fotografie: S vědomím Dr. Jeff Rabinowitz / Twitter
                   

Jak informuje server Al Jazeera, ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev dorazil v pondělí na hřbitov ve Varšavě, aby položil věnec k pomníku sovětských vojáků. Na místě ho ale čekaly stovky aktivistů, kteří nesouhlasí s ruskou invazí na Ukrajinu. Ruskému zástupci to dali jasně najevo. A to nejen slovně. Jak ukazuje videozáznam z místa, na Andrejeva demonstranti vylili červenou barvu. Tou byli přítomní lidé také potřísnění. Podle Al Jazeery mělo jít o symbol prolité krve Ukrajinců.

Drsný polský nesouhlas

Velvyslanci demonstranti zabránili, aby položil na hřbitově květiny, navíc na jeho adresu padala tvrdá slova jako „fašista“ nebo „vrah“. Andrejevovi a jeho delegaci nakonec musela pomoci policie. Jak informuje server CNN Prima News, podle agentury TASS je Moskva ze skutku velmi pobouřena a požaduje po Varšavě, aby zorganizovala nové kladení věnců. Na útok upozornila také mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „Obdivovatelé neonacistů opět ukázali své tváře,“ napsala na sociální síti Telegram, jak píše Al Jazeera.

Incident ani nijak nezměnil smýšlení ruského velvyslance, který krátce po akci na hřbitově prohlásil, že je na Putina hrdý. Polské úřady dopředu avizovaly, že nechtějí tradiční oslavy sovětského vítězství. Přesto ruské velvyslanectví na svém webu dopředu informovalo, že jeho zástupce v pondělí v poledne věnec k pomníku položí. Už den předem tak někdo na místo namaloval modro-žlutý nápis „Zabít Putina“, píše CNN Prima News.

Promluvil Putin i Zelenskyj

Jak připomíná Al Jazeera, sovětský hřbitov ve Varšavě je posledním odpočinkem pro více než 20 tisíc vojáků Rudé armády, kteří zahynuli v bojích s nacistickým Německem. Na oběti druhé světové války zavzpomínal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten využil výročí konce druhé světové války ke zveřejnění svého poselství. V něm především zdůraznil své přesvědčení, že Ukrajina ve válce s Ruskem vyhraje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

„Bojujeme za svobodu našich dětí, a proto vyhrajeme. Nikdy nezapomeneme na naše předky bojující ve druhé světové válce, která si vyžádala životy více než osmi milionů Ukrajinců. A velmi brzy bude Ukrajina slavit dva Dny vítězství,“ cituje slova ukrajinské hlavy státu server Unian. Projev v souvislosti s oslavami výročí konce druhé světové války měl i šéf Kremlu Vladimir Putin. Přes velká očekávání v něm nezaznělo nic zásadního. Podle ruského prezidenta byla ruská invaze na Ukrajinu jediné správné rozhodnutí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články