Ruští vojáci v obavách opouštějí Chersonskou oblast a někdy to nedopadá příliš dobře. Dokazuje to i jedno ze zveřejněných videí.
Záznam podle všeho vytvořil sám jeden z členů ruské armády na svůj mobilní telefon. Na videu, které sdílí i web Aktuálně lze vidět, jak Rusové spěchají z Chersonské oblasti a rychle nasedají do bojových vozidel. Na tom by nebylo ještě nic zajímavého. Události vzbuzující reakce přichází až později. V rychlém úprku se totiž nedaří udržet tank na vozovce a dojde ke sjetí na krajnici a následnému převrhnutí obrněného transportéru. Potom už je ze záznamu slyšet hlavně sténání zraněných vojáků.
Rusové jsou pro smích
Řada komentujících na sociálních sítích se tím baví a uvádí, že jde o „epický“ konec Rusů. Někteří upozorňují hlavně na to, že Rusko má druhou nejsilnější armádu světa. Video se přitom na veřejnost dostalo díky tomu, že Ukrajinci se dostali k mobilnímu telefonu vojáka, který vše natočil a zřejmě zahynul. Podobných případů může přibývat, protože z Chersonu odchází stále více Rusů. A nejde jen o ruské jednotky, ale také civilní obyvatelstvo.
Tamní úředníci v pondělí oznámili že začne evakuace obyvatel i z východního břehu řeky Dněpr, informuje web iDnes. Podle Ruskem dosazených lidí je důvodem možný útok Ukrajiny na přehradu Kachovka, což by způsobilo záplavy. „Vzhledem k možnosti použití zakázaných válečných postupů ukrajinským režimem a také kvůli informacím, že Kyjev připravuje masivní raketový útok na vodní elektrárnu Kachovka, bezprostředně hrozí zatopení Chersonské oblasti,“ cituje server iDnes šéfa Chersonského regionu Vladimira Salda.
Obavy kvůli Kachovce
Lidem je za opuštění oblasti nabízena finanční kompenzace až ve výši sto tisíc rublů (asi 40 tisíc korun) a také zajištění ubytování v Rusku. Kyjev přitom útok na Kachovskou vodní elektrárnu odmítá. Naopak obviňuje Rusko, že si připravuje podmínky pro zinscenování takové události, píše dále web iDnes. Útok na přehradu Kachovka může vyvolat mnoho problémů oběma stranám. Voda z přehrady je dodávána na anektovaný poloostrov Krym i do Záporožské jaderné elektrárny.
Jde z hlediska rozlohy o druhou největší přehradu na Ukrajině a její protržení by tak způsobilo rozsáhlé záplavy až osmi desítek obcí, vysídlení stovek tisíc lidí a také zmíněné zdevastování zásobování vodou velké části jižní Ukrajiny i Krymu, připomíná server Lidovky. Přestože vyhození přehrady do vzduchu by mělo negativní dopad na obě strany konfliktu, není vyloučeno, že Rusko se tím bude snažit zakrýt své stažení z oblasti.