Rusové použili na Ukrajině hrozivou zbraň

Jedno z videí kolujících na sociálních sítích ukazuje, že Rusové použili na východě Ukrajiny tu nejhorší konvenční zbraň.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Termobarická zbraň TOS-1A zasáhla osmipatrový obytný dům ve východní části města Bachmut, píše web Bild. Video ruského propagandistického kanálu Russia Today také ukazuje některé z hrozivých vakuových raket, které explodují na parkovištích pár metrů od města. Jiné byly odpáleny přímo u paneláků. Celkem mělo obytnou čtvrtí Bachmutu otřást 24 silných explozí. Web Bild připomíná, že o domy se bojuje na místě už mnoho měsíců, a proto většina civilistů z města odešla. Dříve v Bachmutu žilo 73 tisíc obyvatel.

Velmi nebezpečná zbraň

Ukrajincům se daří ruským útokům stále odolávat. Je tak zjevné, že se proto ruské síly uchylují k brutálním útokům. Server Bild připomíná, že při dopadu termobarické bomby a rakety se vypustí aerosolizovaná látka, která se krátce zapálí, zbaví vzduch kyslíku a vytvoří vakuum, které dokáže zhroutit betonovou konstrukci i lidem roztrhnout plíce. Ukrajina žádné takové zbraně nemá, zatímco Rusko jich vlastní stovky. Zbraní TOS-1A, která byla u Bachmutu použita, se před týdny chlubila i ruská Wagnerova skupina.

Nyní ji poprvé použila proti Bachmutu. Střílet se mělo ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů východně od města. Bild poukazuje na to, že jde o důkaz, že Rusko může poměrně snadno přesunout své nebezpečné zbraně z dohledu ukrajinských vojáků. Důvodem je skutečnost, že Ukrajině chybí sledovací bezpilotní letouny a protidělostřelecké radary, které by monitorovaly pohyb ruských vojsk na velké vzdálenosti. Rusko pokračuje ve své ofenzivě. Moskva tvrdí, že se jí daří prosazovat také na jihu země, uvádí web Bild.

Ukrajina dostane nové tanky

I proto Ukrajina naléhá na západní země, aby poskytly Kyjevu potřebné zbraně. V posledních dnech se mluví hlavně o německých tancích Leopard 2. Berlín dlouho váhal, ale nyní vydal oficiální souhlas s dodáním tanků ukrajinské armádě, informuje web iRozhlas. Po středečním zasedání vlády oznámil německé rozhodnutí kancléř Olaf Scholz, podle kterého bude v prvním kroku Kyjevu dodáno 14 tanků. Ukrajina by měla být brzy vybavena dvěma prapory leopardů.

iZdroj fotografie: Bundeswehr-Fotos / Creative Commons / CC BY
Německo se původně zdráhalo Ukrajině poskytnout tanky Leopard 2, protože se bálo eskalace konfliktu

Kyjev ale potřebuje kromě tanků také válečné lodě a ponorky, jak uvedl pro německá média náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Melnyk. „Potřebujeme válečné lodě, abychom mohli ochránit pobřeží, máme velmi dlouhé pobřeží. Potřebujeme také ponorky, abychom zamezili nebezpečí, že nový útok bude následovat z Černého moře,“ cituje bývalého ukrajinského velvyslance v Německu ČTK. Už dříve Melnyk uvedl, že Ukrajina potřebuje posílit také své letectvo.

Kdo s ponorkami pomůže Ukrajině tentorát?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články