Pitvy těl z Buče odhalily děsivou informaci. Rusové zabili desítky civilistů zakázanou municí

Soudní lékaři objevují v obětech uložených do masových hrobů kovové šipky. Drobné předměty podobné hřebíkům mají v hlavách i v trupech.

i Zdroj fotografie: S vědomím Volodymyra Zelenského / Facebook
                   

Jak informuje server The Guardian, desítky civilistů, které se staly obětí ruské okupace v městě Buča, byly zabity takzvanými fléchettes. Jedná se o šipky nebo malé šípy z tankových nebo dělostřeleckých střel. Jak připomíná server CNN Prima News, tento nástroj moderního válčení se poprvé začal používat během první světové války. Na první pohled konvenční náboj je velmi devastující.

Velmi brutální zbraň

Po explozi se z jednoho projektilu uvolní až osm tisíc kovových šipek o délce tří až čtyř centimetrů, které se rozletí do kuželovitého oblouku o šířce 300 metrů a délce 100 metrů. Patologové a koroneři potvrdili, že fléchettes měla zapíchnutá v hlavách a hrudnících těla nalezena v masových hrobech v oblastech severně od Kyjeva. Většinou šlo o oběti z měst Buča a Irpin. Jak upozorňuje server The Guardian, snímky kovových šípů zkoumali také nezávislí experti na zbraně, kteří potvrdili, že jde o šipkovou munici.

Představa zapíchnutých kovových předmětů připomínajících hřebíky v těle je sama o sobě velmi brutální. Popis ale není ještě kompletní. Pro úplnost je třeba uvést, že šipka se ve chvíli zanoření do těla v přední části ohne do háčku, zatímco ze zadní části šipky se odlomí další čtyři háčky. Ty způsobí dodatečné bolestivé zranění. Utrpení, které dokáže použití takové zbraně způsobit, je tak naprosto nepředstavitelné. I proto je použití šipkové munice proti civilistům zakázané.

Jaká další zvěrstva Rusové provedli?

„Fléchetes je protipěchotní zbraní, která je navržena k pronikaní husté vegetace a úderu na velké množství nepřátelských vojáků. Nikdy by se neměla využívat v obydlených oblastech,“ cituje prohlášení lidskoprávní organizace Amnesty International CNN Prima News. Ze strany Ruska tak jde opět o porušení humanitárního práva. Použití šipkové munice ruskou armádou dokazují nejen těla obětí, ale také přeživší z Buče. The Washington Post píše, že ruské dělostřelectvo vypálilo podle očitých svědků fléchettes několik dní před svým odchodem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojáci

Mluvčí ukrajinského velení pozemních sil Volodymyr Fito vyloučil, že by šipkovou munici v bojích využívala ukrajinská armáda. Exhumace těl z masových hrobů z okolí Buče navíc dál pokračuje. Forenzní vyšetřovatelé tak zřejmě ze stop na tělech obětí odhalí další zvěrstva, která na civilistech ruská armáda před svým odchodem spáchala. Některá ohledání už teď ukazují, že Rusové použili v okolí Kyjeva i kazetové bomby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů