Rusové při okupaci Černobylu ukradli a poničili 133 zdrojů ionizujícího záření, tvrdí ukrajinská Agentura pro správu vyloučených oblastí

Ukrajinská státní Agentura pro správu vyloučených oblastí uvedla, že ruští okupanti v Černobylu ukradli a poničili radioaktivní materiál.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinská státní Agentura pro správu vyloučených oblastí informovala na sociální síti Facebook o tom, že Rusové ukradli při rabování odstavené jaderné elektrárny v Černobylu velké množství vysoce radioaktivních látek. Tyto látky jim mohou způsobit nemoc z ozáření a popáleniny. Vojáci již Černobylskou oblast opustili.

Možná je zanechali ve vyloučené zóně

Ruští vojáci obsadili elektrárnu na počátku invaze na Ukrajinu. Agentura tento akt označila za jaderný terorismus. Podle iDnesu zde Rusové vyrabovali a zničili dvě laboratoře pro výzkum radioaktivního materiálu. Z úložiště zdrojů ionizujícího záření dále ukradli a poničili 133 zdrojů s celkovou intenzitou sedm milionů becquerelů, což odpovídá 700 kilogramům radioaktivního odpadu se zářením beta a gamma, tvrdí Agentura.

V příspěvku dále stojí, že se neví, kam se zdroje záření poděly. „Je možné, že je zanechali ve vyloučené zóně, ale dost pravděpodobně si látky ruští vojáci odnesli jako suvenýry. V takovém případě aspirují na Darwinovu cenu,“ napsala státní Agentura pro správu vyloučených oblastí. Podle serveru iDnes tuto cenu pomyslně dostávají jedinci, kteří si způsobí smrt či újmu na zdraví nějakým obzvláště hloupým způsobem a „odstraní se tím z genového fondu lidstva.“

Galušenko: Okupanti Černobylu mají rok života

Podle ukrajinského ministra energetiky Germana Galušenka mají okupanti z černobylské oblasti maximálně rok života. „Všichni okupanti v uzavřené zóně dostali velkou dávku radiace a bylo kontaminováno i jejich vybavení. Kopali do půdy, sbírali radioaktivní písek do pytlů na opevnění, dýchali rozvířený prach. Nečeká je život, ale smrt,“ citoval ministra server Ukrajinska pravda.

iZdroj fotografie: S vědomím Dany Drábové / Facebook
Dana Drábová

Podle expertky na jadernou bezpečnost Dany Drábové nejdou informace o ruských vojácích nezávisle ověřit. „Intenzita radiace se různí místo od místa v závislosti na geologických podmínkách. Nicméně dávky radiace, kterou tam vojáci dostali, nebyly nejspíše tak vysoké, aby je zabily. Okupanty nemoc z ozáření nejspíše nepotká,“ uvedla pro Události247 s tím, že radiační situace je na Ukrajině stále normální.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články