V posledních týdnech se hojně spekuluje o ukrajinské protiofenzivě. Otázkou už není ani tak, jestli začne, ale kdy. Strach to nahání ruským velitelům.
Rusko se kvůli velkým ztrátám ve válce na Ukrajině potýká s problémy, ale brání se vyhlášení nepopulární mobilizace. I proto se snaží nové brance přilákat kampaní na podporu vojenské služby, ale to nebude podle britského ministerstva obrany dostatečné, píše web Onet. Moskva navíc postupuje nelogicky. Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruská armáda pokračuje v útočných operacích nepřinášejících úspěch, přestože si jsou velitelé dobře vědomi chystané protiofenzivy Ukrajiny.
Šéf Kremlu je tvrdohlavý
Podle analytiků ISW to má dokazovat, že ruský prezident Vladimir Putin se nenechal přesvědčit, aby byly útoky na východě Ukrajiny přerušeny. Rusové na frontě jsou si přitom moc dobře vědomi nebezpečí. I proto už dříve ukrajinská média informovala o přípravách ruských jednotek na evakuaci poblíž fronty v Záporožské a Chersonské oblasti, píše web Onet. Informace o přípravpravách z okupovaných území se objevily už na začátku měsíce, píše Onet.
Ukrajinský generální štáb tvrdí, že Rusové vybízejí obyvatele Chersonské a Záporožské oblasti k vyzvednutí ruských pasů a následnému přesunu na poloostrov Krym, píše web Seznam Zprávy. Naopak Kyjev radí lidem, kteří žijí v okupovaných oblastech, aby si ruské pasy nezařizovali. Bez nich mají přitom na místě velmi složitou situaci. Nyní k tomu navíc přibývá i strach. „Okupanti šíří zprávy, že nucená evakuace civilního obyvatelstva začne na konci dubna,“ cituje ze zprávy Ukrajinců web Seznam Zprávy.
Začátek ukrajinské protiofenzivy je nejasný
Jen spekulace se objevují také kolem toho, kde ukrajinské jednotky zaútočí. Ve hře je několik scénářů. Jedním je útok na Melitopol, se ktetým britské vojenské rozvědky počítají i Rusové, píše web Aktuálně. Dobytí města v Záporožské oblasti by totiž umožnilo Kyjevu přerušit pozemní spojení Ruska s Krymem. Přístav ležící mezi Záporožím a Azovským mořem by také ukrajinským silám uvolnil cestu k zasahování cílů na anektovaném poloostrově, třeba kasáren, letiště, či sklady paliva, uádí dále web Aktuálně.
V kontextu těchto informací je mnohem pochopitelnější zpráva webu Onet, že Rusové začínají být v panice. Moskva má ještě jeden problém. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat odhadl, že Rusko nebude mít dostatek raket, aby snadno podnikalo útoky. Do podzimu letošního roku jich Moskva údajně nemá nashromáždit ani třetinu toho, co měla loni, než zahájila masivní raketové útoky na kritickou infrastrukturu, dodává web Onet. Vliv na to mají mít i sankce Západu.