Vrcholný evropský politik chce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nadále vést přímé rozhovory. Cílem je stáhnutí ruské armády.
Slovenský web Čas informuje, že ochotu pokračovat ve společných kontaktech potvrdil i Kreml. „Budu znovu telefonovat s Putinem, protože je potřebné spolu mluvit,“ uvedl německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru pro server Tagesspiegel. Podle německého kancléře je na šéfovi Kremlu, aby ruskou armádu z Ukrajiny stáhl, a tím válka skončila. Dokud Rusko bude ale pokračovat v neomezené agresi, tak se situace podle Scholze nezmění. Vrcholný evropský politik Scholz zároveň v rozhovoru uvedl, že telefonáty s Putinem nejsou vedeny v nezdvořilém tónu.
Šéf Kremlu má o rozhovor zájem
Zároveň ale připomněl, že ruský prezident opakovaně dal najevo, že chce části sousední země zabrat silou, což Scholz považuje za nepřijatelné, píše web Čas. Německý kancléř také nastínil témata. „Někdy šlo i o konkrétní otázky – výměny zajatců, vývozu obilí z Ukrajiny a jaderné elektrárny v Záporoží,“ uvedl Scholz pro Tagesspiegel. Podle německého kancléře je jeho zájem jediný, aby se rozhovory vždy vrátily k otázce, jak se dostat z celé situace. K tomu má dojít jen v momentě, kdy se ruská vojska stáhnou.
Přestože další telefonáty mezi oběma politiky nejsou nyní v plánu, Kreml je jim otevřený. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova „Putin byl a i nadále je svolný s udržením kontaktu“, píše web Seznam Zprávy. Poslední rozhovor mezi Putinem a Scholzem proběhl na začátku prosince. Ruský prezident tehdy označil přístup Německa a dalších západních zemí ke konfliktu na Ukrajině za destruktivní a vyzval k jeho přehodnocení, informuje web iRozhlas. Německo v posledních dnech učinilo významné rozhodnutí ve vztahu k Ukrajině.
Putin byl v kontaktu i s Macronem
Berlín schválil dodávku tanků Leopard 2, po kterých Kyjev dlouhodobě volá. Díky německému rozhodnutí mohou bojové stroje válkou zasažené zemi poskytnout i další spojenci. Kreml takový krok kritizoval s tím, že se Západ do konfliktu přímo zapojuje. S Putinem byl několikrát během ruské invaze na Ukrajině v kontaktu také francouzský prezident Emmanuel Macron, který kvůli tomu čelil kritice.
Loni v létě byl navíc odvysílán dokumentární film, který mimo jiné zveřejnil nahrávku telefonátu mezi Macronem a Putinem, a to pár dnů před invazí na Ukrajinu, jak informuje web ČT24. Ruský prezident v ní například šéfovi Elysejského paláce vysvětloval, že ukrajinská vláda „není demokraticky zvolená“. Zároveň také tvrdil, že přítomnost ruského vojska na hranicích Ukrajiny je jen cvičením, které „pravděpodobně“ skončí ještě v ten večer, uvádí ČT24. O pár dnů později začala válka.