Za podporu ruské invaze mohou lidé skončit ve vězení. Podle státního zástupce hrozí až tři roky

Policie už vyšetřuje několik desítek podnětů týkajících se veřejného schvalování ruského útoku na Ukrajinu. Podpora invaze může hraničit s trestným činem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž o víkendu varoval, že podpora ruského útoku, ať už na demonstracích nebo sociálních sítích, může být trestným činem. Jak upozorňuje server TN, podle státního zástupce schvalování invaze na Ukrajinu hraničí rovnou se dvěma trestnými činy.

Evidováno je několik desítek případů

​Pokud by někdo veřejně (včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí) vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu (akceptoval je či podporoval) nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelní představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy podle § 405 trestního zákoníku.

iZdroj fotografie: S vědomím Thomase Newtona / Twitter
Kyjev

Za schvalování trestného činu hrozí rok odnětí svobody. Mnohem přísnější je trest za schvalování genocidy, za který může soud uložit šest měsíců až tři roky vězení. V neděli policie uvedla, že už eviduje několik desítek případů, kdy někdo ruskou invazi schvaloval. Jedná se především o komentáře v internetových diskuzích.

Policie se zaměří na kyberprostor

Policie plánuje veškeré podněty prošetřit. „Internetové prostředí pečlivě monitorujeme a omlouváme se, že nereagujeme na každé označení v příspěvcích. Není to vždy žádoucí a taktické,“ informovali policisté na sociální síti Twitter. Zároveň během soboty policie uvedla, že se na kyberprostor zaměří. Policisté hodlají důkladně analyzovat, jestli projevy na internetu nenaplňují skutkovou podstatu trestných činů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie

Jak připomíná ČTK, pod trestný čin schvalování genocidia spadá podle českého trestního zákoníku nacistické, komunistické nebo jiné genocidium, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny nebo zločiny proti míru. Trestný čin naplní ten, který veřejně schválí spáchaný zločin či ten, kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články