Slovenský infektolog Krčméry očekává letos ještě dvě koronavirové vlny. Důvodem je prý světová neproočkovanost

Slovenský infektolog Vladimir Krčméry se domnívá, že konec koronavirových vln ještě nenastal. Předpověděl, že tento rok přijdou ještě dvě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Infektolog Vladimír Krčméry je prvním očkovaným člověkem na Slovensku a tamní hlavní tváří boje proti koronaviru. Jak informuje server CNN Prima NEWS, slovenský expert v nedávném rozhovoru prozradil, že koronavirové onemocnění způsobí letos ještě dvě vlny. Zvýšení počtu nakažených očekává v září a říjnu. Jako důvod označil nízkou proočkovanost v určitých oblastech světa. Tam podle Krčméryho mohou vzniknout nové varianty nemoci.

Koronavirus není jediná hrozba

Za nejrizikovější považuje Krčméry oblasti s vysokou hustotou obyvatelstva. „Takto se rozšířila původní wuchanská varianta z Číny, delta z Indie přes Velkou Británii až sem. Omikron zase přišel z Jižní Afriky,“ uvedl infektolog. V té souvislosti připomněl, že na africkém kontinentu je nejvyšší výskyt HIV pozitivních, tamní populaci tak chybí imunita. S novými mutacemi covidu-19 je podle něj nutné počítat, dokud se dodtatečně neproočkuje celý svět. Za dostačující číslo Krčméry považuje 70 až 80 procent světové populace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Virus

Onemocnění covid-19 ale není podle slovenského odborníka jedinou hrozbou. „Počítám se zoonotickou chřipkou, která má původ u zvířat, tak jak jsme před lety měli prasečí nebo ptačí chřipku,“ varuje. Jako důvod Krčméry uvedl globalizaci, velkou hustotu populace a zmínil také změny v jídelníčku. Někteří lidé do stravy podle experta zařadili maso, které se dříve nejedlo. „Všechna tato zvířata jsou zdrojem přenosu viru na lidi,“ vysvětlil.

Tři scénáře vakcíny

I v rámci koronavirového onemocnění by ale lidé měli být podle infektologa obezřetní. Sám doporučuje Slovákům strávit dovolenou doma. Střežené státní hranice Krčméry považuje za jeden z nejbezpečnějších kroků země. Nadále také vybízí k vakcíně. Na Slovensku je přitom velká skupina lidí, která očkování odmítá. Krčméry teď navíc nedokáže lidem slíbit, jestli budou tří dávky vakcíny stačit. Podle něj jsou možné tři scénáře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

„První je takzvaný chřipkový, tedy každý rok jedna dávka. Druhým jsou sprejové vakcíny, kterých by se lidé nebáli ani dvakrát do roka. Třetím scénářem je vakcína, jejíž účinnost bude trvat přes jeden rok, možná i déle,“ řekl v rozhovoru pro TV Noviny. V souvislosti s poslední variantou uvedl, že už čtyři farmaceutické společnosti takové vakcíny testují. Jasno má být v této oblasti podle Krčméryho za půl roku až rok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů