Snižování teplot kvůli úspoře energií se má dotknout i domovů pro seniory. Starší lidé přitom potřebují více tepla a jsou náchylnější k prochladnutí.
V dobách socialismu platilo, že v domovech důchodců končili stárnoucí rodiče nezdárných dětí. Taková situace už je naštěstí dávno minulostí, protože kvalita zařízení pro seniory jde postupně stále nahoru. Energetická krize ale může socialistické klišé navrátit zpátky. Omezování způsobená vysokými cenami elektřiny a plynu se mají dotknout právě i domovů důchodců, jak například informoval iROZHLAS. A to docela výrazně. Vláda už schválila návrh ministerstva zdravotnictví na snížení minimálních povolených teplot v pracovním prostředí.
Kritika za snížení teplot
Jak informuje web ČT24, například pro řidiče a pokladní má nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia, v šatnách bude moci být jen 18 stupňů, v umývárnách 19 stupňů, na záchodech 15 stupňů a k výraznému snížení minimální teploty dojde ve sprchách, kde bude moci být nově místo 25 jen 19 stupňů Celsia. Řada lidí i opozičních politiků tento krok kritizuje, protože si to v praxi nedokážou představit.
„Uvidíme, jakým způsobem to budou (firmy) řešit. Jestli tam budou mít nějaké tajné přímotopy u nohou, nebo budou chodit v zimním oblečení. Já si to nedokáže představit, aby někdo pracoval v sedě v šestnácti stupních,“ cituje web ČT24 poslance za hnutí ANO a člena sněmovního sociálního výboru Aleše Juchelku. Ještě více kritiky pak míří k návrhu ministerstva průmyslu a obchodu na snížení teplot ve všech budovách. V nouzi by tak měla být maximální teplota v jídelnách, ložnicích či obývacích pokojích jen 20 stupňů, místo dosavadních 24.
Hrozí podchlazení
S tím zásadně nesouhlasí lidé pracující v domovech důchodců. „Starší člověk, který se obtížně pohybuje nebo trvale leží, potřebuje na pokoji větší teplotu než člověk, který je aktivní. Proto je naprosto jasné, že při 20 stupních bude našim klientům na pokoji zima,“ uvedl ředitel Domova pro seniory v Čáslavi Aleš Šorf pro web Aktuálně. Ještě větší nesmysl je podle něj představa, že by se staří lidé při tak nízké teplotě měli mýt. Odborníci upozorňují nejen na nepohodlí, ale hlavně na zdravotní rizika.
„Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, jedním z nich je porucha termoregulace. Při teplotách navržených vyhláškou hrozí hypotermie, která narůstá s věkem a s výskytem syndromu křehkosti,“ cituje vyjádření Asociace sociálních služeb (APSS) server iDnes. Seniorů se zastává také ministerstvo práce a sociálních věcí. To považuje snížení teploty za přímé ohrožení života a zdraví, k čemuž nesmí dojít ani ve stavu nouze, píše dále web Aktuálně.