Konec kotlů v ČR: Začne platit už letos. Kdo s nimi bude i nadále topit, ten dostane pokutu 50 000 Kč

Topíte doma pomocí kotle? A víte, jaký máte? Raději si to hned zjistěte. Možná totiž vlastníte kotel, který bude již za několik měsíců zakázaný.

i Zdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Topná sezóna je v plném proudu a mnozí jsou rádi, že po loňském martýriu s drahými energiemi vůbec letos mají čím topit. Již nyní by však někteří Češi měli začít přemýšlet, čím budou svá obydlí vyhřívat příští rok. Ti, kteří mají určitý typ kotlů totiž budou muset hledat jiné řešení. Kdo s nimi bude i nadále topit, ten dostane pokutu až 50 tisíc korun, jak již dříve psaly Události247.

Topit v těchto kotlech bude zakázáno

V září letošního roku vstoupí v platnost nová regulace, která zakáže používání některých typů kotlů. Konkrétně se bude jednat o kotle I. a II. emisní třídy, uvádí server Seznam Zprávy. Kdo zákon nebude respektovat, ten si může vysloužit pokutu až 50 tisíc korun, a to dokonce i opakovaně.

Původně přitom mělo být nařízení již dávno platné. Jak připomíná web E15, zákaz měl začít platit v září roku 2022. Následně ale začal konflikt na Ukrajině, což způsobilo obrovskou nejistotu v dodávkách plynu a jiných klíčových materiálů. Vládní politici se proto rozhodli opatření o 2 roky posunout, neboť mnozí lidé by výměnu jednoduše nemuseli stihnout včas.

„Na trhu existuje omezený počet montážních společností a nedostatek výrobků, které mají být nově instalovány. Lze předpokládat, že situace se může v blízké budoucnosti zhoršit například z důvodu nedostatku železa a oceli na trhu v důsledku omezení jejich exportu a exportu želené rudy a uhlí z Ukrajiny,“ citoval web E15 důvodovou zprávu, kterou před 2 lety politici k zákonu vydali. Nyní již ale nejspíš Čechy, kteří staré kotle stále používají výměna nemine.

Proč budou kotle zakázány?

Mnozí nejspíš nerozumí tomu, proč by i příští rok nemohli v kotlích topit, když už tak činí spousty let. Nač vyhazovat něco, co ještě dobře slouží jen proto, aby to člověk nahradil novějším výrobkem. Odborníci však upozorňují na jiné, daleko pádnější argumenty, proč by se v těchto kotlích už topit rozhodně nemělo.

iZdroj fotografie: M.Minderhoud/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé kotle už nebude možné od letošního září používat

Tím hlavním je ekologie. Kotle I. a II. emisní třídy jsou totiž nejméně ekologické a produkují v porovnání s kotli vyšší třídy daleko více emisí, upozorňuje server Seznam Zprávy. Patří tak mezi největší znečišťovatele ovzduší, což poškozuje zdraví všech lidí. Kromě toho je zde pak také legislativní aspekt. Jak připomíná web Peníze, konec těchto kotlů „vyplývá ze zákona o ochraně ovzduší z roku 2012“.

Čím svůj domov vytápíte vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články