Spoříte si na důchod? Možná vás čeká nepříjemné překvapení

Snad každý člověk si přeje být v důchodu dobře zajištěný. Na cestě ke klidnému a finančně zajištěnému stáří ale musí počítat s komplikacemi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web TN poukázal na případ pana Bohuslava, který si šetřil 25 let, ale teď má strach, že o své peníze přijde. Do fondu dostával příspěvky od zaměstnavatele i od státu. Podařilo se mu našetřit okolo 450 tisíc. Finanční rezerva se mu nakonec hodila, protože musel ze zdravotních důvodů požádat o předdůchod tři roky před termínem, kdy by mu přiznali důchod, píše TN.

Na stáří přišel o hromadu peněz

Sdělili mi, že si musím převést prostředky na jiný fond, a abych měl slušný měsíční příjem, tak mi doporučili jednorázově doplatit asi 250 tisíc korun. Pak mi vyměřili na měsíc 17 460 korun, a to chodilo 10 měsíců. Pak ale začalo chodit méně. Napřed o 150 korun, pak o 250 a pak ještě o 460. Nyní přišlo jen necelých 16 tisíc,“ řekl TN pan Bohuslav. Na pobočce mu sdělili, že není žádná garance, a že fond je tržní, což prý při podpisu nevěděl. Teď se bojí, o kolik peněz vlastně přijde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senior

Počet lidí, kteří si spoří na penzi, podle E15 se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, tento rok mírně klesá. Na konci prvního pololetí si takto spořilo 4,425 milionu lidí, to je o 16 tisíc méně než na konci loňského roku. Objem příspěvků účastníků penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření v pololetí dosáhl 20,2 miliardy korun, píše dál E15. Průměrný měsíční příspěvek klesl oproti konci roku 2021 o osm korun na 788 korun. Průměrný měsíční příspěvek účastníka klesl o 14 korun na 767 korun.

Do čeho se podle experta vyplatí investovat

Ekonom Štěpán Křeček Událostem247 řekl, do čeho se aktuálně vyplatí investovat. „Z dlouhodobého hlediska platí, že nejvýnosnější jsou akcie. Jedná se ale o rizikovou investici, která potřebuje více času na to, aby mohla projevit to, jak je výnosná. Lidé, kteří jsou spíš konzervativní a nemají rádi riziko, tak se mohou zaměřit na dluhopisy. V době, kdy výrazně narůstají úrokové sazby na dluhopisech, tak se i zvyšují výnosy. Nyní lze pořídit některé dluhopisy na deset let s pěti i šesti procentním výnosem,“ vysvětlil ekonom.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Další oblíbenou investicí jsou nemovitosti. „Česká republika je specifická v tom, že lidé rádi kupují nemovitosti. Je tady velký podíl vlastnického bydlení a lidé místo toho, aby platili nájemné, tak splácejí hypotéku. Taková jistota je už tisíce let zlato, které se nikdy nestalo bezcenným. Zvláště nyní, když vidíme, jak je situace nestabilní, může být zlato pro mnohé lidi zajímavou alternativou, kam vložit své peníze,“ dodal Křeček pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články