Neoficiální prezidentské kampaně odstartovaly. Babiš vyrazil obytňákem, Středula plánuje mítink

O příští hlavě státu rozhodnou občané ve volbě na začátku příštího roku. Boj o voliče začíná ale mnohem dříve. Někteří své tažení už odstartovali, i když to tak nenazývají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyrazil v pondělí obytným vozem na cestu po republice. Během ní se hodlá setkávat s lidmi. Jak informuje ČTK, na karosérii Babišova automobilu je plakát hnutí ANO, který zaplavil republiku. Vše tak nasvědčuje tomu, že jde o kampaň. Bývalý premiér to ale popírá. Přitom načasování Babišovy tour po Česku není určitě náhodné. Sbírat voliče se hodí. Na podzim se uskuteční komunální volby a v lednu volby prezidentské. V nich je Babiš velkým favoritem, i když sám svůj zájem stát se příštím českým prezidentem dosud nepotvrdil.

Kritika vládního deštníku

Naopak kandidaturu na Hrad oficiálně oznámil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ani ten při pondělku nezahálel a odstartoval nový týden oznámením, které také vypadá jako zahájení prezidentské kampaně. Na sociální síti Twitter předák největších odborových svazů v zemi oznámil, že na září chystá manifestační mítink proti drahotě. „Vláda Petra Fialy nedělá prakticky nic pro sociální smír a například její deštník je výsměch lidem,“ napsal šéf ČMKOS na Twitteru.

Narážel tak na webové stránky s názvem Deštník proti drahotě, které představil Fialův kabinet. Přehled má lidem pomoci v boji s dramatickým zvyšováním cen tím, že na webu zjistí, jaká opatření vláda připravila a na jaké formy pomoci mají obyvatelé nárok. U veřejnosti se takový krok nesetkal s nadšením a právě toho chce zřejmě Středula využít. Získat podporu kritikou někoho jiného je osvědčená metoda. Nesmí se to ale dělat příliš okatě. A to se odborovému předákovi úplně nepovedlo.

Šance díky Zemanovi

Mnozí z těch, co okomentovali Středulův příspěvek, vidí v jeho připravované akci prezidentskou kampaň. To by nebylo ještě nic tak zarážejícího, kdyby si ji nenechal zaplatit z peněz odborových svazů. A právě to je některým lidem trnem v oku. Pod rouškou akcí odborového svazu může Středula získávat voliče. Sám si je zřejmě dobře vědom, že sympatizantů bude potřebovat mnoho, protože nepatří k favoritům prezidentské volby. Bez šance ale také úplně není. Z kurzů sázkové kanceláře Fortuna vyplývá, že by skončil na pátém místě.

Větší šanci dostat se na Hrad má bývalý generál Petr Pavel, expremiér Andrej Babiš, senátor Pavel Fischer a stávající předseda vlády Petr Fiala. Ten nutno podotknout, stejně jako Babiš, není mezi oznámenými kandidáty. Středula tak určité šance má. A to především díky podpoře stávající hlavy státu Miloše Zemana. Ten ho vyzval ke kandidatuře už na sjezdu odborů na konci dubna, jak píše iDnes. Zeman věří, že by Středula mohl být jedním z nejsilnějších kandidátů a prezidentovi příznivci budou na jeho doporučení slyšet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články