Hrozba třetí světové války nepolevuje. Mezi Ruskem a Západem to znovu vře. Co se stalo tentokrát?

Vleklý konflikt na Ukrajině, sankce na nejbližší osoby či špatný zdravotní stav. Důvodů, proč Putin může přistoupit k použití jaderných zbraní je mnoho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web The Sun, ruská invaze do sousední země začala 24. února letošního roku. Od té doby obava z rozpoutání třetí světové války sílí. Aktuální situace totiž graduje napětí mezi Moskvou a západními státy. Už nyní proti sobě obě strany v podstatě bojují, když Západ masivně podporuje Ukrajinu nejen finančně, ale také dodávkami zbraní a vojenské techniky. Aktivně Západ ale nehodlá do války zasahovat, protože Ukrajina není členem Severoatlantické aliance. Přesto není přímý střet vyloučený.

Nevypočitatelnost Putina

Podle webu The Sun, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že třetí světová válka propukne, pokud bude Rusko svůj útok nadále eskalovat. Platí to také v případě, že Moskva se rozhodne zaútočit na některou zemi, která je členem NATO. Světový konflikt ale může způsobit ruský prezident Vladimir Putin použitím jaderných zbraní. Sáhnout k nim může například kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu, který je v posledních měsících centrem spekulací. Šéf Kremlu může chtít po sobě zanechat tu nejhorší vzpomínku.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin

Válka na Ukrajině se může ale vyhrotit také kvůli zhoršující se globální potravinové krizi. Ukrajina s Ruskem sice podepsaly dohodu o obnovení vývozu obilí, ale od začátku její plnění provází problémy. Nejen přímo z Ruska ale hrozí vyhrocení světové války. Jak píše server The Sun, vojenskou akci může chtít podle některých analytiků podniknout také Čína. Web Seznam Zprávy upozorňuje na hrozící nebezpečí hlavně kvůli čínsko-americkému soupeření. Obě země se aktuálně přetahují o globální nadvládu.

Napětí kvůli Tchaj-wanu

Vrásky také způsobuje snaha Pekingu znovu ovládnout Tchaj-wan. Ostrov sice uznává jako nezávislý jen pár států, spoustu mocností ale s Tchaj-wanem obchoduje. Napětí aktuálně zvýšila také návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, kterou nenechá zřejmě Čína bez odpovědi. Někteří experti upozorňují, že vyhrocení konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem může být horší než ruský útok na Ukrajinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Tchaj-wanu

Do případné války by se zřejmě zapojily i Spojené státy, které nevylučují vojenskou pomoc Tchaj-peji v případě útoku Číny. U Pekingu ale výčet ohrožení třetí světovou válkou nekončí. Jak píše web The Sun, odborníci varují před podceňováním situace v Íránu. Podle izraelských představitelů je nutné zabránit státu, aby získal jaderné zbraně. Západ by podle Izraelců pro to měl udělat maximum.

Přijde vám hrozba třetí světové války jako reálná?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články