Co můžete udělat, abyste si snížili účty za elektřinu? Pár jednoduchých změn může ušetřit i stovky korun měsíčně

Mnoho domácností se v současné době děsí faktur za energie. Někdy přitom stačí ke snížení nákladů dodržovat několik zásad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cena elektrické energie na burze i nadále stoupá. Jak vyplývá z webu Kurzy, za poslední dva měsíce cena za MWh vzrostla o 49 procent. Domácnosti tak nemohou očekávat, že by se růst cen, který panuje v posledních měsících, měl zastavit. Naopak. I proto mnoho lidí stále více přemýšlí, jakým způsobem svou spotřebu snížit. Některé základní opatření již jsou pro řadu domácností automatické. Zhasínat v místnostech, kde se nikdo nenachází, vypínat spotřebiče při jejich nepoužívání přímo ze zásuvky či využívat alespoň režim spánku u PC a notebooků.

Teplé jídlo do lednice nepatří

Dalším už relativně známým opatřením je výměna žárovek, jak Události247 psaly zde. Osvětlení ve formě LED žárovek může spotřebovat až sedmkrát méně elektrické energie než tradiční žárovky. Jak píše server Energie kolem nás, ani tradiční žárovky není třeba zavrhovat. Hodí se do méně využívaných místností jako je sklep, WC nebo komora, protože mají okamžitý náběh do plného výkonu. Další tip, jak ušetřit u osvětlení, se týká úklidu. Důležité je pravidelně utírat prach ze svítidel i ze žárovek. Díky tomu může domácnost ušetřit i stovky korun měsíčně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lednice

Prach může podle webu Energie kolem nás pohlcovat až 20 procent světla, proto se vyplatí stírat ho i ze stínidel lamp. Mnohem více světla je možné do domácnosti získat také vymalováním pokojů na světlou barvu. Zajímavý tip se týká také lednice. Pro úsporu je dobré do ní nevkládat teplé potraviny. Dobré je vkládané jídlo také zakrýt, protože odpařování způsobuje námrazu, píše server Energie kolem nás. Silná námraza může výrazně zvýšit spotřebu elektřiny. Snížení výdajů na elektrickou energii lze docílit také u vaření.

Využívání zbytkové energie

Důležité je vybírat velikost hrnce tak, aby odpovídala množství připravovaného jídla a následně z toho odvodit také vhodnou velikost plotýnky. Vyplatí se také nezapomínat na pokličky. V případě pečení je dobré troubu zbytečně během přípravy jídla neotevírat a stav pokrmu kontrolovat přes prosklená dvířka. Zásadní může být pro spotřebu také pravidelné využívání zbytkového tepla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žehlení

Vypnutí sporáku nebo trouby těsně před koncem vaření přinese dovaření pokrmu bez spotřeby elektřiny, připomíná web Energie kolem nás. Zbytková energie je využitelná také u žehličky, se kterou je možné poslední zbytky prádla vyžehlit s přístrojem již vypojeným z elektřiny. Ušetřit za elektrickou energii je možné ale nejen v domě. V případě venkovního osvětlení se vyplatí investovat do solárního osvětlení, které je následně bez nákladů.

Jak na energiích šetříte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články