Cena za elektřinu raketově roste. Poradíme vám, jak snížit její spotřebu na minimum a ušetřit

Rostoucí ceny energií vyvolávají v mnoha lidech úzkost. Náklady na elektřinu mohou být pro některé až zdrcující. Řešení ale existuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příznivci ekologie nebudou překvapeni. Právě propagátoři šetření energie z ekologických důvodů už mnoho let upozorňují na to, jak s elektřinou účinněji nakládat. Teď jsou jejich apely konečně vyslyšeny, přestože mnoho lidí k tomu nevede touha šetřit přírodu, ale spíše svoji peněženku. Ceny elektrické energie od loňského roku prudce rostou a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl být tento trend otočen. Bez elektrické energie sice nelze fungovat, ale je možné alespoň její spotřebu ovlivnit. A to malými, ale účinnými kroky.

Kouzlo LED žárovky

Například nepoužíváním takzvaného pohotovostního režimu, který spotřebovává proud, i když spotřebič neběží. Standby režim mají nejen počítače, ale také televize a další zábavná technika. Úplným vypínáním všech spotřebičů je možné ušetřit několik stovek až tisíc ročně. Úsporu ve stovkách korun představuje také výměna žárovek. Osvětlení ve formě LED žárovek může spotřebovat až sedmkrát méně elektrické energie než tradiční žárovky. Nejde ani o nijak výraznou investici vzhledem k životnosti LED žárovek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
LED žárovka

Naopak více financí bude potřebovat jeden z dalších možných kroků, jak uspořit elektrickou energii v domácnosti. Nákup úsporných spotřebičů. Lednička, mraznička, pračka, sušička. Bílá technika, která výrazně zasahuje do účtu za elektřinu. Především ledničky a mrazničky kvůli svému nepřetržitému provozu mohou ukrojit z celkové spotřeby elektrické energie až pětinu, jak uvádí server Hobbykuk. Proto je výhodné pořídit si co nejúspornější přístroje spadající do třídy minimálně A++.

Solární panely

Vyplatí se mít také lednici mimo dosah tepelných zdrojů jako je sporák nebo topení. Okolní teplota totiž ovlivňuje spotřebu lednice. Snadného ušetření je možné dosáhnout také u pračky, a to jednoduše zvolením ekologického programu a praní při nižších teplotách. To může snížit spotřebu energie až o desítky procent. Není pak ani nutné upozorňovat na další plýtvání elektrické energie, kterou představují návyky jako je je zbytečné svícení, používání televize a rádia jako kulisy nebo ohřívání ve varné konvici více vody, než je třeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Solární panely

Při výčtu úspory v souvislosti s elektrickou energií je důležité zmínit také možnosti, které nabízí přechod na jiné zdroje energie. Solární panely na střehách domů rostou jako houby po dešti, protože nabízejí snížení účtu ze elektrickou energii na celý život. Šetřit je možné ihned po jejich instalaci. Má to ale jistou překážku. Tím je pořizovací cena, která se pohybuje od desítek tisíc korun až po statisíce. Využít je sice možné dotaci na pořízení solárních panelů, přesto je časová návratnost investice několik let, jak píše web Nezávislý rádce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články