Základem při výběru kvalitního masa je jeho čerstvost. Ne vždy je možné ji kvůli trikům prodejců poznat na první pohled.
Maso je pro většinu lidí základní ingrediencí pro přípravu jídla. Kuřecí, hovězí či vepřové je na stolech Čechů denně. Kvůli zdražování se mnoho lidí snaží ušetřit a nakupuje maso za co nejnižší částku. Takový postup se ale nemusí vyplatit, protože při zakoupení špatného masa hrozí i přiotrávení. Zkažené maso přitom není nutné poznat na první pohled. Jak popisuje server Zachraň jídlo, u hovězího masa je rozhodující faktor zápach. Jakmile je nepříjemný, je lepší dát o takové koupě ruce pryč.
Barva není rozhodující
Ne vždy je to ale možné zjistit dopředu, protože často je maso vakuově balené, a tak zápach není odhalitelný před nákupem. Naopak barvu je možné zjistit vždy. Ta ale zase tak rozhodující není. I změna zbarvení nemusí znamenat, že je nutné maso vyhodit. Tmavší odstín může mít například maso ze starších zvířat, protože se s postupem věku zvyšuje hladina myoglobinu, tedy proteinu, který je zodpovědný za červenou barvu masa, píše web Zachraň jídlo. Lidé se tak nemusí bát ani šedého či hnědého zbarvení.
To může hovězí maso mít například kvůli nedostatku kyslíku v obalu. Jeho dostatek po vybalení může vzhled masa upravit zpět do pěknější barvy. Naopak oslizlé maso má být tím výstražným znamením, že něco není v pořádku. A to platí u všech druhů masa. U vepřového je navíc dobré, aby mělo tmavě růžovou barvu, jak připomíná web Vitalia. Zbarvení je důležité také u rybího masa. Vliv na něj má podle odborníků potrava a prostředí, ve kterém ryba žila.
Pozor na triky
„Z barvy masa poznáme, z jak intenzivního chovu ryba je, a tím i kvalitu masa. Obecně extenzivní a volné chovy mají maso více zbarvené,“ uvedl majitel rybářství Josef Kolář pro web Vitalia. Například losos z volného chovu by tak měl mít přirozeně tmavou barvu. Stejné pravidlo platí i u kaprů. Důležité je ale upozornit, že prodejci masa si jsou dobře vědomi, že správná barva prodává. I proto mají často nebalené maso na prodejních pultech osvětlené červeným až nafialovělým osvětlením, připomíná web Vitalia.
Proto je dobré si nechat maso před nákupem ukázat i po vytažení z pultu. Dobrým způsobem, jak rozpoznat čerstvé a dobré maso je pak test prstem. Stačí zatlačit na pár vteřin konečky prstů a poté sledovat, co se bude dít. Pokud se maso vrátí do původního stavu, je dostatečně čerstvé a připraveno k vaření. V opačném případě je dobré takový kus raději nekoupit a vybrat jiné maso. Tímto jednoduchým trikem je tak možné předcházet problémům i při nákupu masa ve slevách.