Putin může brzy vyhlásit třetí světovou válku, varuje britský ministr obrany

Pro šéfa obrany Velké Británie Bena Wallace by nebylo překvapují, kdyby ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil novou světovou válku. Zlomový může být 9. květen.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během několika dnů může šéf Kremlu Vladimir Putin vyhlásit novou světovou válku a zahájit všeobecnou mobilizaci, jak upozorňuje na varování britského ministra obrany Bena Wallace server Mirror. Válka na Ukrajině, kterou s obavami celý svět sleduje od 24. února, tak může být jen začátkem celosvětového neštěstí. Podle Wallace může rozšíření konfliktu ruský prezident podat jako válku proti světovým nacistům. Putin totiž i ruskou invazi na Ukrajinu prezentuje jako „speciální vojenskou operaci“ s cílem zbavit zemi nacistických vlivů.

Válka trvající až deset let

A právě jedno velké výročí, které je spojené s porážkou nacismu, se blíží. V Moskvě se 9. května tradičně uskuteční velká oslava konce druhé světové války. Symbolicky tak tento den může být tím, ve kterém Putin oznámí rozpoutání nové války. K rozšíření konfliktu mimo Ukrajinu může Putina podle ministra vést selhání v jeho stávajících cílech. I proto Wallace vyzval k podpoře Ukrajiny, aby se ruský prezident zalekl a nepostupoval dál. Připomněl, že strach není na místě, protože existuje NATO.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

„30 států Putina převyšuje ve vojenské výzbroji, počtu vojáků i válečném potenciálu,“ cituje Wallacova slova server LBC. Britský ministr obrany varuje před Putinovým možným dalším krokem ve chvíli, kdy ministryně zahraničí Velké Británie Liz Trussová popsala jeden z nejhorších scénářů války na Ukrajině. Podle její prognózy může konflikt trvat až deset let, jak informuje server Daily Mail. Zároveň Trussová upozornila, že Rusko pod vládou Vladimira Putina je méně důvěryhodné než bývalý Sovětský svaz.

Následky pro celý svět

I proto šéfka britské diplomacie varuje před možným zahájením ruských útoků na Moldavsko nebo Gruzii. Úspěch ruského prezidenta by podle ní znamenal „uvržení Evropy do zmaru a hrozné následky po celém světě“, jak cituje její slova server Daily Mail. I ona tak vidí jako jedinou možnost ke snížení této hrozby, nadále podporovat Ukrajinu, aby Rusko porazila. Naopak odmítá, aby se přistoupilo na připojení nějakého ukrajinského území k Rusku.

iZdroj fotografie: Policy Exchange / Creative Commons / CC BY
Liz Trussová – ministryně zahraničí UK

Jak připomíná server TN, Západ podporuje Kyjev nejen protiruskými sankcemi, ale také dodávkami zbraní i těžké vojenské techniky. Moskvě se takové kroky nelíbí, a proto pokračuje ve svých výhružkách. Nedávno ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, riziko jaderné války je „velmi vážné“. Šokující byla také Putinova slova v tomto týdnu, kdy vedl, že Moskva je připravena v případě ohrožení použít „prostředky, které nepřátelé Ruska zatím nemají“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články