Zákony mluví jasně: Řidičům hrozí pokuta i za jedno zatroubení během jízdy

Používání klaksonu je u řidičů motoristé časté a někteří si bez něj nedokáží řízení představit. V nesprávných chvílích je to přitom může stát hodně peněz.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY
                   

Zákon o provozu na pozemních komunikacích mluví jasně. Výstražná znamení je možné používat „je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí“. Mírnější podmínky platí mimo obec, kde je možné dávat zvukové výstražné znamení i tehdy „je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla“. Alternativou zvukového znamení je také použití světelného výstražného znamení, a to „krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel“.

Řidiči mohou přijít o tisíce korun

Použití výstražných světel je možné během jízdy také v případě, kdy je nutné upozornit ostatní účastníky silničního provozu na „hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo“. Stačí ale jen jedno delší cestování, aby se člověk přesvědčil, že praxe je naprosto jiná. Řidiči často zneužívají používání klaksonu. Troubením mnozí dávají najevo hlavně svou naštvanost na jiného účastníka silničního provozu. Důvodů, co je k tomuto chování vede je spousta.

Ať už jde o nedání přednosti v jízdě, náhlé zastavení a další záležitosti, u kterých může ke vzteku vést i pocit, že je svým chováním jiní řidiči ohrožují na životě. Zvuková signalizace je často jedinou možností, jak na to upozornit. Použití klaksonu ve chvíli, na kterou se nevztahuje zákon, ale může vést k policejnímu trestu. Jak upozorňuje web AutoŽivě, zatroubení mimo mantinely platné legislativy je přestupkem, za který hrozí pokuta ve výši 1500 až 2500 korun. Jde také o určité morální hledisko, protože ve městech a obcích neustálé troubení vyrušuje obyvatele.

Svatební kolony mají nepsanou výjimku

I proto by se výstražné znamení mělo používat jen po dobu nezbytně nutnou. I když se tedy jedná o oprávněné použití klaksonu, není možné se do něj opřít a nechat ho troubit několik vteřin. „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu,“ uvádí také zákon o silničním provozu. Porušením zákona je proto i troubení, které často doprovází průjezd svatební kolony.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro mnoho řidičů je troubení běžným chováním při řízení a nechtějí se ho vzdát.

Policisté ale v tomto případě často přivírají oči. „Vždy záleží na tom, jak situaci vyhodnotí každý konkrétní policista, žádný metodický pokyn neexistuje a není ze zákona možné policistům nařizovat minimální výše pokut, jaké mají ukládat. V obecné rovině lze konstatovat, že policisté jsou ke svatebním průvodům benevolentní,“ vysvětlil pro web Autosalon policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Co vás dokáže za volantem rozčílit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články