Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu

Kyjev nenechal oznámení ruského prezidenta o rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku bez reakce. Odpověď je mrazivá.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

O vyjádření ukrajinských zástupců na nejnovější kroky Moskvy informuje web Plus Jeden Deň. „Putinovo prohlášení o umístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku je krok směrem k vnitřnímu narušení stability této země,“ napsal na sociální síť Twitter tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Podle něj to navíc obrazu šéfa Kremlu v sousední zemi přitíží. Má za to, že takový postup maximalizuje úroveň negativního vnímání i veřejného odmítání všeho ruského i samotného Putina.

Může jít o způsob zastrašování

„Kreml vzal Bělorusko jako jaderné rukojmí,“ cituje Plus Jeden Deň z vyjádření Danilova. Ruský prezident Vladimir Putin informoval o rozmístění taktických jaderných zbraní na běloruském území o víkendu. Podle něj se na tom společně s Minskem dohodl, píše web Plus Jeden Deň. Moskva již měla také v sousední zemi rozmístit deset letadel, které jsou schopné nést jaderné zbraně. Ruská hlava státu má za to, že takovým významným krokem nijak neporušuje dohodu o nešíření jaderných zbraní.

V té souvislosti Putin připomněl, že Spojené státy také rozmístily nukleární zbraně na území evropských spojenců, uvádí Plus Jeden Deň. Ve svém sobotním oznámení také ruský prezident upozornil, že kontrola nad zbraněmi zůstane Moskvě a nebude předána Minsku. Zařízení, ve kterých budou v Bělorusku nebezpečné zbraně umístěny mají být postaveny do 1. července. Přestože Putin plány Moskvy představil jakoby se nic nedělo, odborníci to vidí jinak. Někteří to dokonce považují za pokus o zastrašení Severoatlantické aliance, píše web Čas.

Následky nepředstavitelných rozměrů

Mezinárodní kampaň za zákaz jaderných zbraní (ICAN) proto ruský krok odsoudila jako „mimořádnou nebezpečnou eskalaci, která zvyšuje pravděpodobnost použití jaderných zbraní“, píše web Čas. Jaderné zbraně se brzy zřejmě objeví i blízko českých hranic. Jak Události247 psaly loni v listopadu, Polsko jedná s USA o účasti na programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO. Polsko patří ke státům, které nemají přístup k nukleárním zbraním, a proto se snaží vyjednat možnost mít je na území od těch, co je mají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko patří mezi jaderné mocnosti a několikrát během invaze nebezpečnými zbraněmi pohrozilo

Dohoda s USA funguje tak, že Washington rozmístí na území dané země jaderné zbraně, ale ty zůstávají nadále pod kontrolou USA, jak popsal web iRozhlas. Rusko a USA patří k jaderným velmocím. O použití jaderných zbraní se mluví od začátku konfliktu na Ukrajině. Přitom by takový krok způsobil extrémní následky. V případě jaderného konfliktu mezi USA a Ruskem by v důsledku hladomoru zemřelo 75 procent populace, jak informovaly Události247 loni v srpnu.

Schyluje se k jaderné válce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km