Jaderná válka: Hrozí nevratná katastrofa světových rozměrů. Nová studie odhalila, které země budou v bezpečí

V případě jaderného konfliktu mezi USA a Ruskem zemře v důsledku hladomoru 75 procent populace. V některých zemích bude přesto šance na přežití vysoká.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Největší naději k přežití i po deseti letech po jaderné válce budou mít obyvatelé Argentiny a Austrálie, informuje web Daily Mail. Vyplývá to z nejnovější studie, která je založená na počítačových simulacích a ukazuje průběh událostí v případě jaderného konfliktu mezi světovými velmocemi. O práci odborníků, která byla publikována v Nature Food informovaly Události247 zde. Studie předpovídá, že v případě střetu Spojených států s Ruskem bude odpáleno 100 jaderných bomb.

Austrálie je soběstačná

Ty budou doprovázet ohnivé bouře a saze při tom vzniklé se dostanou do atmosféry, kde zablokují sluneční paprsky. Následná neúroda bude mít na svědomí pět miliard lidí, kteří zemřou v důsledku nedostatku potravin. Ve Velké Británii budou mít lidé 90procentní pravděpodobnost, že zemřou na hlad, píše server Daily Mail. Naopak velká část obyvatel Austrálie a Argentiny přežije. Podle jednoho z autorů studie Alana Robocka z Univerzity v New Jersey je důvodem pěstování odolnějších plodin jako je je pšenice, uvádí Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pšenice

Tyto země je navíc pěstují ve velkém množství, upozorňuje web Daily Mail. Země tak budou moci kompenzovat sníženou produkci plodin a uživit své obyvatelstvo. „Austrálie má dostatek potravin, aby byla soběstačná,“ cituje server Daily Mail Ryana Heneghana z Univerzity v Queenslandu, který byl součástí týmu pracujícím na studii. Vědec zároveň upozorňuje, že by mohlo dojít k problému s dopravou potravin do velkých městských center. Jak píše web Daily Mail, další zemí, která by měla vyšší šanci k přežití, je Nový Zéland.

I malý konflikt by měl velké dopady

Zároveň by ale země s dostatkem potravin čelily přílivu uprchlíků ze států, kde by panoval hlad. Studie odhalila, že nejen jaderná válka mezi USA a Ruskem by způsobila extrémní dopady na celý svět. Jak připomíná web Daily Mail, podle autorů práce by i regionální konflikt mezi Pákistánem a Indií při použití jaderných zbraní způsobil velký hladomor, v jehož důsledku by zemřely dvě miliardy lidí.

iZdroj obrázku: Pixabay
Použítí jaderné zbraně

„Relativně malá jaderná válka by byla globální katastrofou, pokud jde o dodávky potravin,“ cituje Heneghana web Daily Mail. Vědci zkoumali dopady komplexně, a to nejen z hlediska potravinových zásob, ale také na zemědělství, rybolov a klima. Jak upozornil Heneghan, šlo tak o první studii, která spojila všechny tyto aspekty dohromady. „Abychom získali celkový obraz toho, co by se mohlo stát,“ cituje odborníka web Daily Mail.

Co si o dopadech možné jaderné katastrofy myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války