Ukrajinci pracovní trh neohrožují. Volných míst je dostatek, Češi práci najdou

Po vlně solidarity přichází také obavy. Příchozí Ukrajinci nebudou brát humanitární dávky napořád, a tak budou potřebovat vhodnou práci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko k 10. květnu udělilo dočasnou ochranu 337.151 ukrajinským uprchlíkům, vyplývá z informací Ministerstva vnitra. Přestože velkou část z nich tvoří děti, stále jde o desetitisíce až statisíce těch, kteří jsou ekonomicky aktivní. A to znamená, že dříve nebo později, budou v Česku chtít sehnat odpovídající pracovní místo. Minimálně ti, kteří odchod z Ukrajiny berou jako definitivní nebo dlouhodobý a hodlají se tak ve své cílové zemi usadit. Navíc je třeba brát v potaz, že válka na Ukrajině stále trvá a zatím nic nenaznačuje, že by měl přijít její konec.

Ženy s dětmi

Dá se tak předpokládat, že příliv ukrajinských uprchlíků nebude příliš polevovat. I když čísla jsou menší než v prvních týdnech ruské invaze, stále denně do Česka přichází několik tisíc Ukrajinců. Zatím ale nedochází k tomu, že by Čechům zabírali pracovní místa. Naopak. Podle ředitelky Úřadu práce ve Zlínském kraji Miriam Majdyšové většina běženců nastupuje hlavně na dlouhodobě neobsazená pracovní místa, jak píše server iDnes. Kvůli jazykové bariéře se často spokojí jen s pomocnými pracemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pracovníci ve výrobě

Úřady práce proto poskytují uprchlíkům především kurzy češtiny, aby si co nejdříve mohli najít odpovídající zaměstnání. Velká část z příchozích jsou ženy, které pečují o děti, a tak mají specifické časové požadavky. O ohrožení pracovních míst určených českým občanům tak nemůže být zatím řeč. Někteří Ukrajinci navíc nemají příliš velkou motivaci hledat si zaměstnání. Česko běžence podporuje humanitární dávkou ve výši 5 tisíc korun na osobu. O částku mohou příchozí Ukrajinci žádat až po dobu pěti měsíců od obdržení víza k ochraně.

Práce je dostatek

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si je ale vědom, že výše dávky by měla být v budoucnu snižována, aby Ukrajinci měli motivaci k zapojení na pracovní trh. Jak uvedl pro server Lidovky, Česko je schopné dostat do zaměstnání až 70 procent ekonomicky aktivních uprchlíků. Impulsem k hledání práce by pro Ukrajince mohl být také přechod na nový systém vyplácení dávky, který zmínil ve středu ministr vnitra Vít Rakušan. Jak informuje ČTK, podle předsedy hnutí STAN mohou mít první sociální dávky pro Ukrajince naturální podobu místo finanční.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Práce

Pro některé běžence by mohlo jít o další důvod, proč se začlenit na český pracovní trh. Ukrajinci navíc už teď dokazují, že se práce nebojí. Od začátku pandemie si téměř 36 tisíc příchozích už zaměstnání našlo, píše ČTK. Nejvíce uprchlíků pracuje v Plzeňském kraji. Nejčastěji jde o pozice montážních dělníků, pomocníků ve stavebnictví, ve výrobě a dopravě. Navíc volných pracovních míst je v Česku stále dostatek. Aktuálně více než 344 tisíc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články