NATO už se vměšuje do války: Ukrajinci jsou blízko vítězství, jde ale o ticho před bouří

Ukrajina zůstává nadále pod palbou ruské armády, ale zároveň je schopna sama útočit. Údery na ruské cíle mohou přibývat.

i Zdroj fotografie: АрміяInform / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kyjev se ukazuje čím dál více jako silný soupeř. Přestože Rusko si původně myslelo, že mnohem menší ukrajinskou armádu přemůže během pár dnů. Po více než 9 měsících války to vypadá, že Ukrajina začíná mít navrch. V uplynulých 24 hodinách Ukrajinci odrazili ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské i Charkovské oblasti, informuje ČTK. Podle ukrajinského generálního štábu nadále probíhají nejtvrdší boje v Bachmutu. Rusko se snaží udržet své pozice, ale zřejmě skončí stejně jako před pár týdny v Chersonu.

Mnoho náhod najednou

Strategické město musela ruská armáda nakonec opustit a Ukrajinci slavili znovuzískání území. Nejen v osvobozování se ukrajinské straně daří. Tento týden Kyjev ukázal, že je schopen zaútočit i na ruské území vzdálené stovky kilometrů. Nejpřekvapivější zřejmě byl pro Moskvu útok na základnu Engels, která se od ukrajinských pozic nachází více než 600 kilometrů. Z místa vzlétají ruské bombardéry, které posílají na Ukrajinu rakety, připomínají Události247 zde. Dá se předpokládat, že zelenou dostal Kyjev k takovému činu i ze strany NATO.

Web Express upozorňuje, že k výbuchům na ruském území došlo krátce po setkání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance v Rumunsku. O povolení k zahájení útoků uvnitř Ruska mluvil na summitu v Bukurešti lotyšský šéf diplomacie Edgars Rinkevič. „Měli bychom umožnit Ukrajincům používat zbraně k zaměřování raketových míst nebo letišť, odkud jsou tyto operace zahajovány,“ cituje jeho vyjádření web Express. Na Rinkeviče vzápětí podrážděně reagovalo ruské velvyslanectví v Lotyšsku.

Ve hře je i novičok

Podle něj se jednalo o „podněcování k rozpoutání rozsáhlé války“. Zdá se tak, že myšlenka k útokům hluboko uvnitř Ruska pochází ze strany NATO. Aliance od začátku konfliktu Kyjev podporuje. Jak připomíná web Express, má dojít také k výcviku ukrajinských vojáků na americkém území. Může to být podle odborníků jeden z klíčů k vítězství nad Ruskem. „Myslím, že budeme i nadále svědky toho, že Ukrajina bude v průběhu dnů získávat stále více vítězství,“ cituje web Express bývalého amerického velitele Marka Hertlinga.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Proti vojákům Rusko chemické zbraně zřejmě nepoužije, protože ví, že má proti nim ochranu

Putin si toho ale může být moc dobře vědom a není vyloučeno, že se uchýlí k velmi nebezpečným krokům. Experti spekulují, že před tím, než sáhne po jaderných zbraních, použije Kreml zbraně chemické. Namířit by je mohla armáda proti civilnímu obyvatelstvu, jak Události247 informovaly zde. Přestože to nyní vypadá, že velké nebezpečí nehrozí a Rusko se soustřeďuje jen na vojenské a energetické cíle, může jít jen o klam. Vypuštění například novičoku do ovzduší by vyvolalo vlnu zděšení nejen na Ukrajině.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety