Poradce Zelenského se vyjádřil k Putinovým jaderným hrozbám. Použití nukleárních zbraní povede k „nevyhnutelné smrti“ ruských elit

Ruský prezident Vladimir Putin už několikrát během invaze na Ukrajinu pohrozil jadernými zbraněmi. Podle ukrajinského představitele to ale není uvěřitelné.

i Zdroj fotografie: Leonidl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mychajlo Podoljak, který je poradcem ukrajinské hlavy státu, se vyjádřil k tomu, jak se mají západní státy postavit k Putinovým jaderným hrozbám. Podle něj je nejlepší způsob je ignorovat, uvádí web Express. Důvodem je skutečnost, že ruská politická elita si je podle Podoljaka velmi dobře vědoma, že jakékoli použití jaderných zbraní povede k „nevyhnutelné smrti“. „Putin není připraven stisknout červené tlačítko,“ uvedl poradce ukrajinského prezidenta v rozhovoru pro The Times.

Ruské výhrůžky nepřestávají

Podoljak také uvedl, že Moskva dostala od ostatních jaderných mocností jasné varování, že v případě použití jaderných zbraní bude čelit „okamžité odplatě“. Které země měly šéfa Kremlu varovat ale představitel Ukrajiny neuvedl. Se svým odvážným tvrzením přišel Podoljak v době, kdy velitelé ukrajinské armády oznámili, že Rusko od začátku invaze ztratilo 180 tisíc vojáků, uvádí web Daily Mail. Číslo je tak mnohem vyšší, než se předpokládalo. Z Ruska ale výhrůžky ohledně jaderných zbraní nepřímo stále zaznívají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
System RSD-10 „Pioneer“ (SS-20. Saber). Rusko patří mezi jaderné mocnosti a několikrát během invaze nebezpečnými zbraněmi pohrozilo

Web Express připomíná, že předseda ruského parlamentu Vjačeslav Volodin varoval, že použití západních zbraní proti ruským silám by mohlo vést k strašlivé válce „Zahraniční politici, kteří přijímají taková rozhodnutí musí pochopit, že to může skončit globální tragédií, která zničí jejich země,“ cituje jeho vyjádření web Express. Šlo o reakci na rozhodnutí Západu poslat na Ukrajinu desítky tanků. To se nelíbí ani bývalému ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, který je nyní místopředsedou Rady bezpečnosti Ruské federace.

Ruské kroky si nezaslouží pozornost

Ten varoval, že Moskva může použít jaderné zbraně, pokud bude ruská armáda na Ukrajině poražena, připomíná web Daily Mail. Ukrajinci to ale neberou vážně.Doporučoval bych věnovat méně pozornosti komentářům lidí typu Volodin a Medveděv. Jejich cílem je zasít v Evropě paniku,“ uvedl Podolskyj pro The Times. Více pozornosti si podle něj nezaslouží ani nedávný test ruských jaderných schopností, ve kterém došlo k odpálení hypersonické střely Zircon v Atlantickém oceánu.

„Ruská politická elita chce vyděsit ostatní země, ale zároveň chtějí mít zaručený život v luxusu,“ cituje Zelenského poradce Daily Mail. Podoljak také v rozhovoru pro The Times připomněl, že pro Kyjev skončí válka, až se ruské jednotky stáhnou z celého ukrajinského území, a to včetně Krymu. Poloostrov Rusko anektovalo již v roce 2014. Většina států světa ale anexi neuznává, stejně jako připojení čtyř ukrajinských území k Rusku.

Zlehčuje podle vás Ukrajina situaci ohledně jaderných zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou