Ve válce přišel o nohu. Teď má pro Putina vzkaz, který ho rozhodně nepotěší

Ukrajinská nezlomnost nezná hranic. Mladý muž se nenechá zastavit ani přes fyzické omezení způsobené v bojích.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině přináší mnoho dojemných příběhů. Některé mají dobrý a některé špatný konec. Aktuálně je nejvíce Ukrajinců ovlivněno boji v okolí města Bachmut a Avdijivka. Ruské jednotky v oblasti vyvíjí intenzivní tlak, situaci výrazně ztěžují špatné podmínky, které způsobuje zimní počasí, píše deník Blesk. Přesto se Ukrajinci nehodlají vzdávat. Na své straně mají i některé Rusy, kteří se přidali do ukrajinské legie a vůči svým krajanům jsou nemilosrdní.

Vše pro vlastní zemi

„Věřím, že to jsou lidé, kteří porušili boží zákon, nemám s nimi soucit. Když můžu, vezmu je do zajetí, ale většinou je musím zabít,“ cituje vyjádření Rusa jménem Caesar web CNN Prima News. Muž měl ukončit život zhruba 15 Rusů. Přeběhlíci jsou si přitom vědomi, jaký konec by je čekal, pokud se dostanou do rukou druhé strany. „Bude to konec, na sto procent. Jen bolestivější,“ cituje slova Rusa jménem Vinnie server CNN Prima News. Jak wagnerovci bojující na straně Ruska zacházejí s dezertéry Události247 informovaly zde.

Vražda pomocí kladiva Jevgenije Nužina byla dokonce zveřejněna na sociálních sítích. Utrpení ale zažívají i Ukrajinci, kteří jsou v bojích zasaženi. Na východě země přitom dochází ke konfliktům s ruskými silami už několik let. V Charkovské oblasti v roce 2019 přišel v bojové misi o nohu 24letý Roman Kašpur z obce Vinnycji. Na ukrajinské straně fungoval jako dobrovolník, protože chtěl hájit integritu země a stát na straně spravedlnosti, jak popisuje ve videu zveřejněném na sociální síti Twitter.

Ukrajinci nic nezastaví

Na den, kdy ho události na bojišti připravily o nohu, nikdy nezapomene. Přesto se ani poté nevzdal. Amputaci dolní končetiny nebere jeho zkázu života, naopak je rád, že přežil. I přes své omezení vytvořil ukrajinský rekord v tahání letounu o hmotnosti 16 tun. Nezalekl se proto ani když 24. února začala ruská invaze na Ukrajinu. Jako první věc odvedl svou rodinu do bezpečí, ale poté se ihned vrátil do Charkova odhodlán bojovat proti Rusům.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dobrovolnické skupiny hrají v pomoci ve válce důležitou roli

Podle mladého Ukrajince se snaží Rusové systematicky zničit ukrajinský národ. V té souvislosti zmínil útoky na školy, civilní obyvatelstvo, jejich domovy. I přes uvědomění, že může zemřít, se neváhá zúčastňovat bojů. Vnímá to tak, že je v bojové linii celá Ukrajina a všichni mají pochopit, že jde o budoucnost civilizovaného světa. Kašpur je dalším ukrajinským hrdinou, kterého v obraně země nic nezastaví. „Dokud naše srdce bije, budeme bránit naši zemi. Svobodný člověk vždy porazí otroka,“ poslal dobrovolník bez nohy jasný vzkaz do Kremlu.

Co si o jeho vzkazu Kremlu myslíte? Vyjádřete se v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále