V posledních měsících je v souvislosti s válkou na Ukrajině hlavním tématem velký protiútok proti Rusku. V nejbližších dnech k němu nedojde.
Web Express informuje o prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k zahájení protiofenzivy. Podle něj potřebuje země ještě více času na přípravu, aby nedošlo k velkým ztrátám na životech, píše Express. Zásadní fáze války, která je velmi očekávaná, se proto zatím odkládá. „S tím, co máme, můžeme jít vpřed a být úspěšní. Ale ztratili bychom spoustu lidí. Myslím, že to je nepřijatelné,“ cituje web Express ukrajinskou hlavu státu. Kyjev čeká hlavně ještě na těžkou techniku, včetně obrněných tanků.
Zatím nedorazilo vše
Čeká se například na slíbené stroje Leopard německé výroby, píše web iRozhlas. Ani pak, co dorazí všechna technika, kterou si Ukrajina přála, nemusí být slibovaná akce v takovém rozsahu, jak si někteří představují. Očekávání se proto snaží mírnit i někteří ukrajinští představitelé. „Očekávání od naší protiofenzivní kampaně jsou ve světě přeceňována,“ cituje jeho slova web Echo24. Podle něj „většina lidí čeká na něco obrovského“, a proto mohou výsledky vést k jejich „emocionálnímu zklamání“, píše Echo24.
Web Express připomíná, že ukrajinská protiofenziva se očekává mnoho týdnů. Západ ji v tomto úmyslu štědře podporuje. Dodávány jsou zbraně, tanky, protivzdušné obrany a dochází i k výcviku ukrajinských vojáků v západních zemích. Připravuje se i Rusko, které vytvořilo několik kilometrů obranných linií. V Záporoží například vybudovali přes 70 kilometrů zákopů, jak Události247 psaly v dubnu. Web Express píše, že kyjevská protiofenziva bude čelit také minovým polím a dalším překážkám.
Ukrajina má představu o ruských plánech
Zelenskyj v obsáhlém rozhovoru pro BBC uvedl, že předpokládá, že ruský prezident Vladimir Putin počítá s takzvaným zmrazeným konfliktem, kdy nebude ani jedna strana schopná vytlačit tu druhou. Ukrajina se nehodlá smířit se ztrátou jakéhokoli území. Už několikrát Kyjev zopakoval, že bude chtít zpět i poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Cesta k osvobození okupovaných území bude zřejmě dlouhá. Web iRozhlas připomíná, že téměř pětina ukrajinského území je pod kontrolou Ruska.
I proto se může stát, že Západ bude tlačit na to, aby byl konflikt ukončen i za cenu ztráty části Ukrajiny. To ale ukrajinská hlava státu nehodlá připustit. „Nemohou Ukrajinu nutit, aby se vzdala svého území. Proč by měla kterákoliv země na světě dát Putinovi své území,“ cituje Zelenského web iRozhlas. Bude proto zajímavé sledovat, kdy a kde Ukrajina svou velkou protiofenzivu začne. Spekuluje se o mnoha směrech i termínech.