Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky roste letos výrazně počet těch, kteří jsou nuceni opustit svůj domov.
Celkově je na světě v současnosti na útěku před válkou, konflikty a pronásledováním kolem 103 milionů lidí, informuje web ČT24. Vnitřně vysídlení tvoří 58,4 milionu, 32,7 milionu jsou pak uprchlíci, kteří opustili svou zemi. Statistika aktualizovaná v polovině letošního roku také zahrnuje miliony žadatelů o azyl a dalších lidí, kteří potřebují ochranu. Počet utenčenců celosvětově od konce loňského roku podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) stoupl o 13,6 milionu, což je více než 15 procent.
Nejhorší situace je v Sýrii
Důvodem je hlavně válka na Ukrajině, která donutila 5,4 milionu obyvatel opustit svou zemi, píše server ČT24. Dalších 6,3 milionu Ukrajinců je vnitřně vysídlených. Válkou zasažená země má zhruba 43 milionů obyvatel. Hůře než Ukrajina je na tom jen Sýrie, ze které odešlo zhruba 6,8 milionu obyvatel a Venezuela, kterou opustilo 5,6 milionu lidí. Sýrie drží prvenství i ve vnitřně vysídlených, kterých je 6,8 milionu. V této statistice je výrazně postižená také Kolumbie, ve které je na útěku 6,7 milionu obyvatel.
Sýrie má celkově zhruba 18 milionů obyvatel, Venezuela necelých 29 milionů a Kolumbie přes 51 milionů. Smutnou informací je především fakt, že zhruba 42 procent utečenců světové populace tvoří děti. Konflikty a nestabilitou je jich postižena třetina, informuje dále web ČT24. Mnoho dětí se rodí jako uprchlíci. Podle odhadu UNHCR se jednalo v letech 2018 až 2020 až o milion dětí, které pak zůstávají utečenci po řadu let. I proto agentura apeluje na světové lídry.
Česko jako tranzitní země
„Tragická skutečnost, že se v exilu rodí tolik dětí, by již sama o sobě měla být dostatečným důvodem pro mnohem větší snahu předcházet konfliktům a násilí a ukončovat je,“ uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi, cituje ho ČT24. Situaci zhoršila pandemie, která uzavřela hranice mnoha zemí a některé nebraly ohled ani na lidi hledající ochranu, připomíná UHCR. Navíc celkový počet uprchlíků dramaticky dlouhodobě roste. Už na konci loňského roku bylo na útěku dvakrát více lidí než v roce 2011, připomíná ČT24.
Důvodem je především nárůst konfliktů a krizí. Letos nejvýrazněji do čísel zasáhla válka na Ukrajině. Ta zvýšila také počet uprchlíků na českém území. K 27. prosinci bylo podle dat ministerstva vnitra v Česku udělena dočasná ochrana 472 tisícům Ukrajinců. Česko řeší také problém s nelegální migrací. Jde především o Syřany, kteří přicházejí ze Slovenska. I proto vláda zavedla přeshraniční kontroly se sousední zemí, jak připomíná web iRozhlas. Uprchlíci ale nemají v plánu v tuzemsku zůstávat. Míří většinou do Německa či Rakouska.