Migrace prudce roste. Policisté zadrželi tisíce cizinců, kteří byli v Česku nelegálně

Pro většinu nelegálních migrantů je Česká republika tranzitní zemí. Cizinecká policie nejčastěji zadržela Ukrajince, Moldavany a přibylo také Afghánců.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nelegální migrace se v Česku dramaticky zvýšila. Souvisí to i s proticovidovými opatřeními, kdy cizinci sice vstoupili do země legálně, ale nesplňovali podmínky protiepidemických opatření. Cizinecká policie loni při nelegální migraci odhalila 11 170 cizinců. Je to o 4077 více než v roce 2020. Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera se jedná o nejvyšší číslo od roku 2008. Česko však nadále zůstává pro cizince tranzitní zemí. Cílová je většinou pro občany bývalých zemí Sovětského svazu.

Bezpečnostní riziko?

Prudký nárůst nelegální migrace souvisí s epidemií covidu-19. „Číslo se zdá opravdu vysoké, protože v roce 2015, kdy byla větší migrační krize, bylo zaznamenáno zhruba 8500 lidí, ale je zde potřeba velmi zdůraznit, že se jednalo o nárůst z důvodu mimořádných ochranných opatření vydávaných ministerstvem zdravotnictví, které upravují vstup a pobyt na území České republiky,“ citují Majera Novinky.

iZdroj grafu: Policie ČR
Nelegální migrace

Podle policistů tito lidé ale neznamenali pro Česko žádné bezpečnostní riziko. „Byť ta čísla jsou vysoká, tak jsme v souvislosti s nelegální migrací v roce 2021 nezaznamenali žádná významná bezpečnostní rizika pro vnitřní pořádek, migrace se ani nepromítla do trestné činnosti na území České republiky,“ řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek s tím, že nárůst souvisí s vývojem v Evropě. K navýšení migrace došlo v meziročním srovnání o 61 procent i na vnější hranici Evropské unie.

Nejvíce migrantů je z Ukrajiny

Z informací cizinecké policie vyplynulo, že drtivou většinu 10 835 cizinců policie odhalila ve vnitrozemí. Nejvíce jich na našem území pobývalo nelegálně, nebo porušovali opatření proti šíření koronaviru. Nejčastějšími zadrženými byli Ukrajinci, kterých bylo 5976, následovali Moldavané, kterých policisté odhalili 1558 a přibylo Afghánců. Policisté jich loni zadrželi 529, předloni 149. Naopak na vnější schengenské hranici, tedy na mezinárodních letištích, jich zadrželi 335, což je o 113 méně než předloni.

iZdroj grafu: Policie ČR
Migrace v číslech

Česko je cílovou zemí zejména pro občany bývalých zemí Sovětského svazu. Na nejvýznamnější balkánské trase pašeráků lidí bylo loni o 138 procent migrantů více. Přesněji jich předloni bylo 23 tisíc, loni už 55 tisíc. Do jiné země se přes Česko chtělo dostat 1330 lidí, což je o 844 víc, než v roce 2020. Nejčastěji to byli Afghánci a Syřané, kteří chtěli do Německa. Legálně v tuzemsku na konci loňského roku pobývalo 660 849 cizinců. Nejčastěji byli z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu, Ruska a Rumunska.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články