Biden pošle další balík pomoci Ukrajině. Vojenská zásilka v hodnotě 800 milionů dolarů je reakcí na ruskou ofenzivu na Donbasu

Nejnovější americká vojenská pomoc Ukrajině má zahrnovat dělostřelecké zbraně, včetně houfnic, nábojů i dronů. Kyjev se z USA dočká i ekonomické podpory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celkem USA poskytnou Ukrajině v další vlně pomoci 1,3 miliardy dolarů, jak informuje server NBC News. Z toho 800 milionů dolarů bude vynaloženo na vojenskou podporu a 500 milionů dolarů na humanitární a ekonomickou pomoc. Podle amerického prezidenta Joea Bidena se USA snaží pomoc zrychlit s ohledem na obávanou ruskou ofenzivu na Donbasu. Jak informuje ČTK, nejnovější zásilka navazuje na zhruba 2,6 miliardy dolarů vojenské pomoci, kterou poslali už dříve.

Kongres musí přidat

Šéf Bílého domu zároveň při svém čtvrtečním oznámení uvedl, že je už „téměř vyčerpána“ částka 13,6 miliardy dolarů, kterou schválil Kongres na humanitární a vojenskou pomoc Ukrajině. Biden tak musí podat dodatečnou žádost, aby mohl v budoucnu znovu Ukrajinu podpořit. V tom evidentně nehodlá americký prezident polevit. „Budeme i nadále stát po boku statečného a hrdého lidu Ukrajiny. Nikdy nezklameme v našem odhodlání bránit svobodu a postavit se proti tyranii,“ cituje jeho slova NBC News.

Pomoc Ukrajině z USA přichází nejen ve finanční rovině. Spojené státy se připojují také k dalším protiruským opatřením. Lodím plujícím pod ruskou vlajkou bude zakázáno vplout do amerických přístavů a ukrajinským uprchlíkům má být umožněn vstup do země. Po Bidenově oznámení nové podpory přišla rychlá odezva z Kyjeva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil vděčnost na sociální síti Twitter. Podle něj americká podpora zachrání životy a pomůže k obnovení míru.

Jak je to s Mariupolem?

K míru je ale na Ukrajině s ohledem na přicházející zprávy zřejmě daleko. Zintezivňují se především boje na východě země. Jak informuje ČTK, ve čtvrtek Rusko oznámilo, že dobylo přístavní město Mariupol, které je pro něj strategické kvůli propojení s anektovaným poloostrovem Krym. Převzetí kontroly nad celým městem ale zpochybňuje zpravodajský server Ukrajinska pravda. Podle něj měl ruský ministr obrany Sergej Šojgu při rozhovoru s prezidentem Vladimirem Putinem přiznat, že několik tisíc Ukrajinců nadále brání rozsáhly komplex Azovstal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Následky války

Šéf Kremlu měl ale útok na areál železáren a oceláren přerušit a pokračovat jen v jeho blokádě. Na to, že se Rusku nepodařilo zcela dobýt Mariupol narazil i americký prezident Joe Biden. „Víme, že Putin na bojišti nedokázal dosáhnout svých velkých ambicí,“ cituje šéfa Bílého domu NBC News. Jaká je skutečná situace v Mariupolu se dá jen odhadovat. Jak je ale zřejmé z mnoha záběrů a výpovědí očitých svědků, město je velmi zničené a při bojích bylo zabito mnoho civilistů. A na tomto smutném faktu pokračující obrana hutního komplexu už nic nezmění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články