Obchodní řetězec Billa již stáhl z projede nebezpečné konzervy, které testovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
V oblíbené konzervě s uzenými šproty značky Nekton byly zjištěny nadměrné hodnoty látky, která má prokázané rakovinotvorné účinky, informuje web TN. Pochoutku prodávaly supermarkety řetězce Billa, dodává TN. Na závadnou potravinu upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce a ihned muselo dojít ke stažení výrobku z prodeje. „Ke stažení došlo na základě laboratorních testů provedených Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí,“ uvedla pro web TN mluvčí společnosti Billa Dana Bratánková.
Lidé mají výrobky vrátit
Problémem je velké množství benzo(a)pyrenu, který se vyskytuje často v grilovaných a smažených potravinách. Ve výrobku podle zprávy společnosti Billa byly také nadlimitní hodnoty benzo(b)fluoranthenu a benzo(a)alanthracenu. Zákazníci, kteří si problémový produkt koupili, by ho měli ihned vrátit na kterékoli prodejně řetězce, a to i bez pokladního dokladu, píše TN. Lidé mohou produkt i vyhodit do koše, v žádném případě by ho však neměli konzumovat. S uzenými šproty v konzervě byly problémy i v minulosti.
Před několika lety Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila nadlimitní množství nebezpečných karcinogenních látek ve výrobku značky Soktra v supermarketu Globus. I v tomto případě byl ve šprotech nebezpečný benzo(a)pyren a aromatické uhlovodíky. „Benzoapyren je součást kouře a vzniká spalováním. Důvodem vysokého obsahu je nesprávný postup při zpracování potraviny. Jednou z možností je nedodržení postupu při uzení,“ vysvětlil tehdy pro web Týden mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Problémy s asijskými potravinami
Státní zemědělská a potravinářská inspekce informuje o závadných potravinách i na webu Potraviny na pranýři. Spotřebitelé by si měli dát pozor například na mletá jádra vlašských ořechů ze supermarketu Albert. Podle vyjádření inspektorů má potravina silně žluklou a výrazně palčivou chuť. V kategorii falšovaných potravin pak skončila mletá skořice, kterou prodává společnost Kaufland. Podle laboratorní analýzy sáček neobsahoval pouze čistou mletou skořici. Výrobek tím nevyhovuje parametrům, uvádí Potraviny na pranýři.
Všeobecně ale množství odhalených nebezpečných a falšovaných potravin v posledních pěti letech v Česku klesá, píše web Blesk. Nejvíce záchytů měli inspektoři v roce 2016. „Výrazně kleslo množství závadných potravin vyrobených v Česku, naopak problémy jsou trvale s kvalitou potravin ze zemí mimo Evropskou unii, hlavně z jihovýchodní Asie,“ uvedl pro Blesk ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica.