Chorvaté tvrdí, že v troskách dronu našli úlomky výbušnin sovětské výroby. Záhadu má pomoci objasnit také černá skříňka

Část trosek vojenského dronu se podařilo chorvatským hasičům s pomocí jeřábu vytáhnout. Vše nasvědčuje tomu, že nešlo o průzkumný dron.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dron se zřítil v chorvatském hlavním městě Záhřeb v noci na pátek. Jak připomíná server TN, stroj s označením T-141 Striž dopal téměř kolmo a zaryl se do země místního parku ve čtvrti Jarun. Vyšetřovatelé mají kvůli úhlu dopadu problém dostat dron ze vzniklého kráteru ven. I proto vyprošťovací práce dosud neskončily. Na pomoc si hasiči přivezli i jeřáb.

Černá skříňka je ale poškozena

K celé akci se přistupuje s nejvyšší opatrností, jak potvrdil náčelník vojenské policie Vlado Kovačević. „Museli jsme se vyhnout kořenům stromu i nedalekému elektrickému kabelu,“ vysvětlil pro server Vijesti HRT. V sobotu pak ve vyprošťování dronu došlo k výraznému posunu. Vytažena byla část stroje, která může pomoci objasnit některé detaily. V troskách byla totiž nalezena černá skříňka, která slouží k zápisu informací o letu a stavu bezpilotního letounu.

Černá skříňka je standardní výbavou letadel, která se používá k objasnění havárií. Podle chorvatských vyšetřovatelů je černá skříňka dronu lehce poškozena, ale nemělo by to mít vliv na obsažená data. Ta by měla dát přesnější informace o tom, co se vlastně stalo. „Až doposud jsme měli o dronu pouze domněnky,“ připomněl Kovačević. Nejen černá skříňka ale pomáhá vyšetřovatelům celou záhadu objasnit. Některé trosky nasvědčují tomu, že nešlo o čistě průzkumný dron.

NATO terčem kritiky

Nalezeny byly v troskách úlomky, které mají pocházet z bomb, které měl dron přenášet. I když jde stále o domněnku, vyšetřovatelé tuto verzi berou velmi vážně. „Našli jsme části letecké pumy. Usoudili jsme, že stejně jako dron byla i tato bomba sovětské výroby,“ informoval chorvatský ministr obrany Mario Banožić. Jiného názoru je ale ředitel Odboru pro materiální zdroje ministerstva obrany Ivica Grebenar, podle kterého je velmi malá šance, že by v dronu byly výbušniny.

iZdroj fotografie: Flickr
Sídlo NATO v Bruselu

Má za to, že pokud by tomu tak bylo, došlo by při dopadu dronu k jeho vzplání. Dron vyvolal napětí také uvnitř Severoatlantické aliance. Chorvatsko chce vědět, proč sousední země na cizí objekt v jejich vzdušném prostoru nezareagovaly a nechaly ho dopadnout na Záhřeb. Bude tak provedena podrobná analýza. „S reakcí zemí NATO nejsme spokojení, zejména Maďarska a Rumunska, které to zařízení viděly, ale nezareagovaly,“ prohlásil ministr Banožić.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články