Válka na Ukrajině trvá už tři měsíce. Rusové spáchali zvěrstva, ale byli také pro smích

Ruská invaze na Ukrajinu si vyžádala za tři měsíce trvání už tisíce obětí. A to nejen mezi vojáky, ale také civilisty. Konec je zatím v nedohlednu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V noci 24. února překročila ruská armáda hranice s Ukrajinou a začala svou speciální vojenskou operaci. Přesně tímto termínem válku na Ukrajině nazývá ruský prezident Vladimir Putin. Ospravedlňuje jí nutností Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Od začátku války je nejvíce ruských vojáků přítomných na východě země. V prvních týdnech byly ale ruské jednotky také v okolí města Kyjev. Obsazeno bylo blízké letiště Hostomel, jak připomíná server CNN Prima News.

Město Buča zná celý svět

Cílem mělo být zajištění ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který po celou dobu války v hlavním městě zůstává. Rychlý vpád do země a její převzetí ale Rusku nevyšlo, připomíná CNN Prima News. Ukrajinská hlava státu vyhlásila hned v první den války všeobecnou mobilizaci a Ukrajinci se hrdě postavili za svou zem. Mezi nimi i slavní boxeři Vitalij a Vladimir Kličkové, protože starší Vitalij je starostou Kyjeva, jak píše server CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nalezená těla v Buči

Zkáza, kterou za sebou Rusové zanechali, ale zůstane v paměti mnoha lidem po celém světě. Největších zvěrstev se ruští vojáci dopustili hlavně v městě Buča. Tam po odchodu ruské armády byla nalezena mrtvá těla v ulicích. Jednalo se o civilisty, řada z nich byla před svou smrtí mučena. Některé oběti Rusové pohřbili do masových hrobů. Celkově mělo podle CNN Prima News v Buči zemřít až 400 lidi, mnoho z nich byly ženy i děti. Velké množství obětí je spojeno také s městem Mariupol, které je přístavem Azovského moře.

Ukrajina musí vyhrát

Stačí jen připomenout ostřelování mariupolské porodnice či divadla, ve kterém se v té době schovávaly stovky lidí. Přestože samotné město se Rusům dobýt podařilo, dlouho jejich ostřelování odolával hutní komplex Azovstal, který bránili vojáci praporu Azov. I oni nakonec museli kapitulovat, protože jim došla munice, potraviny i voda, jak připomíná server CNN Prima News. S nedostatkem od začátku války ale bojuje také ruská armáda. Hlad zřejmě dovedl ruské vojáky až k bizarní situaci, kterou zachytil ukrajinský dron.

„Představte si, že jsem jednou viděl, jak si Rusové na transportéru odvážejí mrtvé prase. Druhá nejsilnější armáda na světě a kradou prase,“ cituje CNN Prima News vyjádření horníka Jevgenije, který dronem zjišťuje přítomnost ruských vojáků. Ti se aktuálně nacházejí hlavně na Donbasu. Jeho získání je zřejmě stávajícím hlavním cílem ruské armády. Ukrajina se ale nevzdává. Jak informuje server Blesk, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyslal jasný vzkaz. Ukrajinci podle něj nemají jinou alternativu, než bojovat a vyhrát, přestože nadcházející týdny budou těžké.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články