Válka bez výjimek: Od začátku konfliktu zahynuly už stovky dětí. Dalším sedmi milionům hrozí vážné problémy

Zničené domovy, ztráta blízkých a strach z budoucnosti. Ukrajinské děti zažívají už několik měsíců velmi krušné chvíle a konec je v nedohlednu.

i Zdroj fotografie: UNICEF Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Téměř každý den přichází z Ukrajiny zprávy o ztrátách lidských životů. Nejen vojáci umírají na frontě, ale i lidé ve svých obydlích. Rusové neváhají během invaze útočit i na civilní cíle. Někdy to stojí život také ty nejmenší. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova zemřelo během války 453 dětí a dalších 877 jich bylo v důsledku bojů zraněno, píše web Plus Jeden Deň. Počty ale mohou být daleko vyšší, než jsou oficiální čísla. „Rusko páchá válečné zločiny a nemá v úmyslu s tím skončit,“ uvedl Reznikov v příspěvku na sociální síti Twitter.

Miliony dětí v ohrožení

Konflikt zasahuje do života téměř každého ukrajinského dítěte. Dětský fond OSN (UNICEF) v prosinci loňského roku varoval, že v důsledku ruských útoků na kritickou infrastrukturu je vážně ohroženo téměř sedm milionů dětí na Ukrajině, píše dále server Plus Jeden Deň. Důvodem je fakt, že útoky na infrastrukturu vedou k rozsáhlým výpadkům elektřiny a přerušení dodávek tepla i vody. To je v aktuálních zimních měsících pro ty nejmenší nebezpečné. Ohroženo ale není jen fyzické zdraví dětí, dodává server.

Je tak jasné, že Rusové ve svých válečných cílech nedělají výjimky. Kvůli zničeným školám se řada dětí nemůže vzdělávat a narušeny jsou také osobní setkání s přáteli i příbuznými, což vede k ohrožení duševního zdraví dětí, uvádí web Plus Jeden Deň. Podle výkonné ředitelky UNICEF Catherine Russellové je ohroženo zhruba 1,5 milionu dětí depresí, úzkostí, posttraumatickou stresovou poruchou a dalšími poruchami duševního stavu, píše dále web. Problém je podle UNICEF také skutečnost, že zdravotnická zařízení v čase konfliktu neposkytují klíčové služby.

Velké problémy v ústavech

Nefungující systémy dodávek vody „zvyšují už extrémně vysoké riziko zápalu plic, sezónní chřipky, nemocí přenášených vodou i riziko covidu-19“, uvádí web Plus Jeden Deň. Tím ale problémy týkající se ukrajinských dětí nekončí. Válka zhoršila situaci také v ukrajinských ústavech. Tam čelí tisíce postižených dětí zneužívaní a zanedbávání, informuje server Deník. Ukrajina má přitom největší počet dětí žijících v ústavech z celé Evropy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Většina postižených ukrajinských dětí má rodiny, ale končí v ústavech kvůli špatnému zdravotnímu a sociálnímu systému

Přestože po invazi byla řada z nich poslána zpět k rodinám či převezena do sousedních zemí, stále zůstává mnoho z nich v síti téměř sedmi set ukrajinských sirotčinců, píše Deník. Podle OSN jsou bez odpovídající podpory, což zvyšuje riziko zneužívání, života na ulici či toho, že se stanou oběťmi obchodu s lidmi. Na tento problém Ukrajiny upozornila také BBC, která natočila v zařízeních reportáž potvrzující, že děti čelí zanedbávání a rozsáhlému zneužívání.

Co si o osudu ukrajinských dětí myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad