Ruské výhrůžky ohledně použití jaderných zbraní ve válce na Ukrajině zvyšují riziko, že dojde ke světové apokalypse.
O výpočtu švédského vědce Maxe Tegmarka informuje web The Sun. Podle jeho výpočtů je pravděpodobnost jaderné války mezi Ruskem a USA zhruba jedna ku šesti, tedy necelých 17 procent. Zjištění je alarmující vzhledem k tomu, co by jaderná válka mezi velmocemi znamenala. Jak Události247 psaly zde, jaderný konflikt mezi USA a Ruskem by způsobil smrt až 75 procent populace. Studie, která se tím zabývala, předpokládá, že během války by bylo odpáleno až 100 jaderných bomb.
Strach je na místě
Riziko, že k takové eskalaci dojde, se zvyšuje i s tím, jak dlouho válka na Ukrajině trvá. Rusko v ní velmi ztrácí, což může šéfa Kremlu vést k hrozivému nápadu jaderné tlačítko zmáčknout. Pravděpodobnost 17 procent je rozhodně zarážející. Vědec Tegmark navíc vycházel z několika možností. Podle jeho zkoumání by vítězství Ruska ve válce na Ukrajině vyústilo v takzvanou „kosovskou“ situaci, protože odtržené oblasti Ukrajiny anektované Ruskem by zůstaly nezávislé na Kyjevě, píše web The Sun. To by samozřejmě pro ukrajinskou stranu bylo nepřijatelné.
Naopak vítězství Ukrajiny by vedlo k takzvanému „vietnamskému“ scénáři, protože by taková skutečnost byla pro Moskvu ponížením. I proto se podle švédského vědce jeví pravděpodobnější varianta, že se ani jedna ze stran nebude chtít vzdát a konflikt bude eskalovat. Ať už teroristickými útoky, mobilizací či jaderným vydíráním. Tím nejhorším scénářem je pak i použití nukleárních zbraní. Podle Tegmarka Putin pravděpodobně po nich sáhne, aby se nemusel vzdát, protože jakákoli známka slabosti by vedla ke svržení jeho režimu.
Dobré možnosti neexistují
„Považuji za extrémně nepravděpodobné (méně než 10 %), že Putin přijme scénář ‚Vietnam‘ bez předchozího použití jaderných zbraní, protože by to téměř jistě vedlo k jeho svržení, uvěznění nebo atentátu,“ cituje vyjádření švédského vědce web The Sun. Nepravděpodobné také podle něj je, že Západ přijme scénář Kosovo. I kvůli tomu tak vychází, že se válka na Ukrajině dostane buď do patové situace, nebo Rusko po jaderných zbraních sáhne. To roztočí kolo, které bude velmi těžké zastavit.
NATO by v takovém případě nějakým způsobem reagovalo. Podle Tegmarka by šlo o nejadernou reakci. Například by Aliance potopila ruské černomořské flotily. Moskva by takový krok ale mohla považovat za vyhlášení války a následovaly by odvetné údery s eskalací na obou stranách. „Jak Spojené státy, tak Rusko jsou mnohem méně kompetentní v deeskalaci než v eskalaci,“ vysvětlil švédský vědec, proč by taková situace vedla k totálnímu jadernému armageddonu.