V posledních dnech je v Česku velkým tématem konsolidační balíček, který má ozdravit veřejné finance. Zasáhne téměř všechny oblasti.
Pro web Seznam Zprávy se k úsporným návrhům vlády Petra Fialy vyjádřil šéf společnosti Linet Tomáš Kolář. Ačkoli si uvědomuje, že tento krok musel přijít, kritizuje jeho obsah a poukazuje i na špatnou komunikaci vlády. „Příjmy pro tento rok jsou plánované na 2200 miliard korun. Schodek je plánovaný na 300 miliard korun. Přepočteno přes palec, to je 15 procent deficit. Kdyby takto hospodařila domácnost, už tam má zástup exekutorů. Kdyby firma, už je v insolvenci,“ uvedl pro web Seznam Zprávy.
Škrtání není dobrá cesta
„Pomocí škrtů se k žádnému zisku nedohrabete. A k růstu už vůbec ne. Škrtání je tahání za záchrannou brzdu. Ano, to musíte udělat, ale pak se musíte znovu rozjet. A na to potřebujete začít ty věci dělat jinak. Hledat způsoby, jak stát udělat efektivnější,“ vysvětlil svůj postoj šéf Linetu pro web Seznam Zprávy. V té souvislosti zmínil například fungování úřadů, jejichž návštěvy lidi stojí mnoho času, a přitom by bylo možné jejich chod zjednodušit.
Škrty navíc mohou podle Koláře přinést víc škody než užitku. „Budeme ukazovat na víc zemí, které startovaly z mnohem horší startovací čáry a najednou nás přefrčely. A my je špatně budeme honit. Lidé budou nespokojení, protože vše bude drahé. Bude méně na důchody, bude méně na všechno,“ uvedl pro web Seznam Zprávy. Velké výhrady má ke konsolidačnímu balíčku také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle něj ozdravení veřejných financí odnesou hlavně firmy.
Zástupci podnikatelů se nelíbí více věcí
„Návrh obsahuje opatření, proti kterým se musíme vymezit, jako například zvýšení daně z příjmů právnických osob o dva procentní body, zrušení nepeněžních zaměstnaneckých benefitů či nedostatečné opatření na straně efektivity státu,“ cituje jeho slova ČTK. Podle něj tyto kroky povedou k ovlivnění konkurenceschopnosti českých firem. A to negativním směrem. Upozorňuje také na způsob, jakým návrhy vznikaly. Podle něj totiž nebyly projednány se zástupci podniků.
„Na poslední tripartitě nám byla přislíbena věcná diskuze nad politickými návrhy před tím, než je projedná vláda. Premiér označil takovýto přístup za korektní. Zatím k žádnému věcnému dialogu nedošlo, návrhy se dozvídáme z médií,“ cituje Hanáka dále ČTK. Konsolidační balíček je velmi rozsáhlý a dopady bude mít na všechny. Nejen na podnikatele. Zrušit se má například dvacet daňových výjimek a jedna ze tří sazeb DPH. Jak Události247 upozornily před pár dny, nejvíce má podle odborníků opatření dopadnout na třicátníky a čtyřicátníky.