Fialův kabinet vládne už půl roku. Některé předvolební sliby jsou již zapomenuty

Vláda Petra Fialy je u moci šest měsíců a čelila už několika zkouškám. Největší představuje válka na Ukrajině, která zastřela téměř vše.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Jak připomíná server TN, vláda je složená z koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a koalice PirSTAN, vytvořená z Pirátů a hnutí STAN. Kabinet Petra Fialy byl jmenován prezidentem republiky 17. prosince 2021 a od té doby ho potkala řada nečekaných událostí, ale i vlastních skandálů. Nemilé kauzy se objevují především v hnutí STAN. Nejen kvůli tomu ale čelí současná vláda kritice veřejnosti. Důvodem jsou také nenaplněná očekávání. Jak připomíná web TN, lídři pěti vládních stran před podzimními volbami sliby nešetřili.

Některé věci beze změny

U některých zůstalo jen u slov, protože žádné velké změny nenastaly. Jak píše web TN, vláda například plánovala odvolání nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Důvodem měla být jeho minulost komunistického prokurátora. „Posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme,“ cituje loňské vyjádření předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové server TN. Realita je ale úplně jiná.

iZdroj fotografie: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Adam Vojtěch

Stříž nadále zůstává ve své funkci a odvolání není ani v plánu, jak potvrzují slova ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). „Zatím jsem neslyšel jediné jméno, které by mi někdo řekl ze soustavy, kdyby tam nebyl Igor Stříž,“ cituje Blažka web TN. Silné řeči měly koalice i kolem jmenování Adama Vojtěcha velvyslancem ve Finsku. Současný šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) upozorňoval, že Vojtěch se nikdy nevyjadřoval k zahraniční politice, a tak bude jeho působení „výsměchem všem kariérním diplomatům v Černínském paláci,“ informuje TN.

Zaměření na Ukrajinu

Přesto neuděl nic, čím by situaci změnil. Na druhou stranu je také třeba přiznat, že v některých věcech jednala vláda velmi rychle a kritizované věci změnila. Jak připomíná web TN, jde například o zrušení 75 procent slevy na jízdné pro studenty a seniory. Od 1. dubna jsou ceny sníženy na 50 procent z ceny jízdného. Své slovo drží ministři také v souvislosti s EET. Návrh elektronické evidence tržeb nakonec kabinet schválil už v březnu a věc má brzy opět projednávat sněmovna, doplňuje TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém EET

Další slibované věci pak potřebují čas. Jde například o stavbu nových dálnic, daňové prázdniny pro rodiny či důchodovou reformu. Pravdou ale je, že bude velmi těžké na všechno najít peníze, když vláda zůstává velmi štědrá k Ukrajině. Válkou postiženou zemi bohatě podporuje, stejně jako ty, kteří ze země prchají. Jak píše ČTK, politoložka Vladimíra Dvořáková v souvislosti s Ukrajinou vidí pochybení vlády spíše ve vyhlášení nouzového stavu. Upozornila například na možnost obcházet výběrová řízení a posilování vlivu zbrojní lobby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů