Vlivní vědci chtěli zdiskreditovat teorii o úniku covidu z laboratoře

Podle investigativní analýzy, kterou provedl časopis Vanity Fair, existuje podezření, že americká nevládní výzkumná společnost vědomě ovlivňovala veřejné mínění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše CNN Prima NEWS, firmu EcoHealth Aliance sponzoroval úřad epidemiologa Anthonyho Fauciho. Snahou bylo zkompromitovat původní teorii, že koronavirus unikl z laboratoře. Fauci přitom od začátku tvrdí, že tento vir má přírodní původ. Když nemoc covid-19 v roce 2020 vypukla, vědci byli přesvědčení o tom, že vir přeskočil na člověka z netopýra. Pacient nula se měl nakazit na trhu v čínském Wu-chanu.

Původ koronaviru je i po dvou letech nejasný

S přibývajícími informacemi se však odborníci v názorech na původ covidu začali rozcházet. Americký časopis Vanity Fair se proto pustil do vlastního šetření. Týká se nevládní americké organizace EcoHealth Alliance, která se podílela na výzkumu koronavirů ve Wu-chanu. Časopis zjistil, že britský zoolog a ředitel organizace Peter Daszak údajně jen pár měsíců poté, co se koronavirus začal globálně šířit, zosnoval tajnou marketingovou kampaň s cílem smést ze stolu teorii, že vir unikl z laboratoře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Studie mutací covid-19

Evoluční biolog Jesse Bloom měl později zaslat Faucimu vědeckou studii, ve které zmiňoval, že prvotní sekvence koronaviru, které se v Číně dostaly do záznamů, zanedlouho zmizely. To přineslo teorie, že se čínská vláda snažila něco tajit. Fauci společně s ostatními vědci opakovaně odmítá teorii, že by měl koronavirus jiný než přírodní původ.

Čína jakoukoliv vinu na úniku viru odmítá

Američtí vědci to, že koronavirus unikl z laboratoře, nejdříve zpochybňovali. Byli naopak přesvědčení, že vir má přírodní původ. Že teorie o úniku viru z laboratoře ve Wu-chanu může být pravdivá, naznačují i dokumenty zveřejněné americkou vládou. Událostem247 to potvrzuje i epidemiolog Zdeněk Hostomský. „V těchto dokumentech se ukazuje, že všichni ti politici věděli, že nejpravděpodobnější je to, že vir unikl z laboratoře. Aby situaci zklidnili, tak to drželi pod pokličkou a oficiální verze byla, že je to přírodního původu.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína během pandemie

Podle Hostomského se teď navíc začínají ozývat hlasy, jestli koronavirus unikl nedopatřením, nebo byl úmyslně vypuštěn. Čína jakýkoliv podíl na vzniku pandemie dlouhodobě kategoricky odmítá. Na vyšetřování s ostatními státy ale moc nespolupracuje. Na začátku minulého roku dokonce vypracovala seznam devíti zemí, které podle ní za pandemii mohou – mezi nimi byla i Česká republika. Čína dále podezírá Spojené státy, Řecko, Austrálii, Indii, Itálii, Rusko, Srbsko a Bangladéš.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články