Ukrajina má smůlu: Do EU se jen tak nepodívá

Kyjev by si přál rychlý vstup do Evropské unie, ale někteří lídři sedmadvacítky mírní očekávání. Ukrajina nedostane žádná zvláštní pravidla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednoznačně se k celé záležitosti vyjádřil německý kancléř Olaf Scholz. „Požadavky na vstup jsou pro všechny stejné,“ cituje jeho slova web Krone. Kyjev se tak zřejmě nedočká zvláštního zacházení, jak předpokládal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přístupovým jednáním už v letošním roce, ale na společném summitu sedmadvacítky a Ukrajiny, který se konal minulý týden, k žádnému takovému závazku nedošlo. I šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová během návštěvy Ukrajiny naznačila, že proces nebude nijak rychlý.

Větší korupce než v Rusku

„Neexistuje pevný časový plán, ale existují cíle, kterých musíte dosáhnout,“ cituje web Novinky její prohlášení z tiskové konference s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym. Podle něj si Ukrajina zaslouží přiblížení se k zahájení jednání o členství v EU už letos. „Neztratíme jediný den v práci na sblížení Ukrajiny a EU,“ cituje Zelenského slova server Novinky. Někteří ukrajinští politici v minulosti zmínili vstup do evropského společenství už v roce 2026. Jak se ovšem zdá, Ukrajinci mají v tomto ohledu spíš smůlu. Do EU se totiž jen tak nepodívají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina požádala o členství v Evropské unii 28. února 2022, krátce po začátku ruské invaze. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj požádal o okamžité přijetí v rámci „nové zvláštní procedury“.

Odborníci takové myšlenky mírní. „To je totálně nerealistické. Řada členských zemí zaúkolovala Komisi, protože Evropská komise je tady pro členské státy, aby zmírnila ten ukrajinský optimismus. Toho, co Ukrajina musí udělat, je spousta. Korupce je obrovským problémem,“ uvedl pro web iRozhlas bývalý bruselský zpravodaj Ondřej Houska. V té souvislosti připomněl, že před válkou byla Ukrajina podle mezinárodních organizací výrazně zkorumpovanější zemí než Rusko.

Může to trvat velmi dlouho

Navíc i řada evropských lídrů naznačuje, že ukrajinský vstup do EU nebude tak rychlý, jak si někteří pod emocemi války představují. Kromě Scholze to v minulosti dal najevo také francouzský prezident Emmanuel Macron, který podle Housky uvedl, že to bude trvat roky či spíš dekády. Přesto Brusel během summitu Kyjev ubezpečil, že podpora země bude pokračovat. Web Krone připomíná, že Německo na konci ledna oznámilo dodávky tanků Leopard, po kterých Ukrajina dlouho volala.

Kyjev proto vyzval i ostatní státy, které bojová vozidla vlastní, přispět svými stroji. Podle náměstka ministra zahraničí Andrije Melnyka je cílem umožnit ukrajinské armádě osvobodit všechny okupované oblasti ještě v letošním roce, uvádí Krone. Podpora evidentně bude pokračovat i přes výhrůžky z Kremlu. Scholz v té souvislosti odmítl prohlášení Putina, že německé tanky budou Rusko ohrožovat. Navíc německý kancléř odmítl, že by dostal přímou výhrůžku z Moskvy. „Ne, Putin nevyhrožoval mně ani Německu,“ cituje ho web Krone.

Jste pro rychlejší připojení Ukrajiny do EU?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články