Energetická krize má další fázi. Češi ji teď naplno pocítí ve vyúčtování

V tomto období přichází lidem vyúčtování za loňské energie. Někteří se nestačí divit. Přestože šetřili, musí platit astronomické částky.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Rekordní nárůst cen energií v loňském roce donutil mnoho lidí přemýšlet o své spotřebě a přizpůsobit ji nové situaci. I přestože řada obyvatel uposlechla radu politiků o šetření, stejně budou platit více, informuje web CNN Prima News. Překvapení čekalo hlavně na osoby žijící v bytových jednotkách. Takovým případem je i pan Karel z Prahy, který zjistil z vyúčtování tepla za loňský rok nemilou skutečnost. Přestože se ve svém třípokojovém bytě dostal na 60 procent průměrné spotřeby, bude platit více, píše CNN Prima News.

Doplácí na opatření státu

Podle platné vyhlášky o rozúčtování tepla musí každý obyvatel bytového domu zaplatit minimálně 80 procent průměrné spotřeby celého domu, informuje web CNN Prima News. Vyhláška, která je v gesci ministerstva pro místní rozvoj, naopak přináší dobré zprávy pro lidi, kteří si se spotřebou hlavu nelámou. Přestože někteří sousedi pana Krala dosáhli 400 procent průměrné spotřeby, podle platného nařízení budou muset platit maximálně 200 procent průměrné spotřeby.

„Prakticky zaplatili méně než polovinu a ušetřili asi 17 500 korun. Velká část rezidentů, včetně nás, přispěla na teplo lidem, kteří vyloženě plýtvali,“ uvedl muž z Prahy pro web CNN Prima News. Ministerstvo pro místní rozvoj přesto nehodlá ve vyhlášce činit žádné změny. Původně totiž mířila na opačný problém a měla postihovat ty, kteří sázeli na vytápění bytu teplem od sousedů. Mnohem více než pan Karel jsou však v šoku z vyúčtování jiní lidé. Například obyvatelé bytových domů v Kozlově na Olomoucku, píše web Novinky.

Obrovské sumy

Obyvatelé malé obce mají za loňský rok zaplatit za teplo a vodu často doplatky přes 100 tisíc korun. Lidé to vyčítají obci, ta se však brání. „Máme spotové ceny. Nikdo s námi nebyl ochoten uzavřít smlouvu, nevědělo se, kolik co bude stát,“ uvedl starosta Roman Fojtík pro web Novinky. Podle něj navíc vysokým doplatkům mohli lidé předcházet tím, že by si zvýšili zálohy. Někteří obyvatelé domu s tím nesouhlasí a upozorňují na to, že vedení obce mělo vyjednat příznivější ceny a adekvátní navýšení záloh nařídit.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Dodavatelé energií se brání, že ceny výrazně rostly kvůli válce na Ukrajině

V dalších částech republiky lidé kvůli podobnému problému už dokonce protestovali. Vysoké doplatky i nad 70 tisíc korun za teplo a teplou vodu se nelíbí obyvatelům Lubů na Chebsku, informuje web TN. Jde o podobný scénář jako v Kozlově na Olomoucku. Lidé jsou zoufalí, protože vysoké částky na doplatky nemají, ale radnice se brání, že za nic nemůže. Beznaděj lidí může alespoň zmírnit pomoc státu. Lidé si mohou vyřídit dávky sociální pomoci, konkrétně mimořádnou okamžitou pomoc, jak informuje Úřad práce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články