Dlouhá válka může Ukrajinu úplně zničit

Válka na Ukrajině přešla do další fáze. Rusové se soustřeďují hlavně na východ země. Ukrajinští spojenci proto zvyšují dodávky zbraní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server Aljazeera, válka na Ukrajině nabrala v osmém týdnu intenzivní spád. Velkou událostí byl hlavně ukrajinský úspěch ve formě potopení křižníku Moskva. Následně ale Rusko začalo svou novou fázi války, ve které se soustřeďuje na východní část Ukrajiny. Boje probíhají v celém Donbasu a ruské armádě se podařilo už ovládnout například město Kreminna. Někteří odborníci ale v této nové ruské strategii vidí snahu zakrýt dosavadní neúspěchy.

Ruské výhody a nevýhody

„Moskva byla donucena revidovat své politické cíle na něco, čeho bude realisticky schopna ve válce dosáhnout a následně prezentovat ruské veřejnosti jako vítězství,“ prohlásil v rozhovoru pro server iRozhlas Michal Smetana z Institutu politologických studií. Naráží tak na fakt, že na severu Ukrajiny se ruským vojákům příliš nedařilo, když se několik týdnů marně pokoušeli o postup ke Kyjevu. Donbas ale pro Rusko představuje jiný typ války, což potvrzuje i mluvčí Pentagonu John Kirby. „To je úplně jiná úroveň bojů,“ cituje jeho slova server Aljazeera.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják

Právě při soustředění na východ Ukrajiny může být Rusko úspěšné. Do karet jim hraje několik faktů. Jde například o blízkost bojišť k ruským hranicím a početní převahu ve zbraních a vojácích. To ale nemusí stačit. Rusové mají na rozdíl od Ukrajinců velmi špatnou morálku. Jak připomíná server Aljazeera, mnoho vojáků, kteří bojují na Donbasu, se tam přemístili z Kyjeva, kde zažili velmi těžké ztráty. Ukrajinské straně také přeje neschopnost Ruska vyřešit logistické problémy, na které poukazuje řada odborníků od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Černý scénář

Jak připomíná server Aljazeera, ukrajinské vojenské zpravodajství také nedávno oznámilo, že se zvyšuje počet ruských vojáků, kteří bojovat odmítají. Všechny tyto faktory tak jasného vítěze bojů na východě Ukrajiny oslabují a naznačují dlouhou válku. A právě to může Ukrajině velmi uškodit. Potvrzuje to také výzkumník z Massley Univerzity na Novém Zélandu Jose Miguel Alonso-Trabanco.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinští vojáci

„Pokud Rusové nejsou schopni dosáhnout rychlého vítězství a tato vojenská intervence se stane dlouhou válkou, pak by Moskva pravděpodobně mohla přesměrovat své úsilí a schopnosti k úplnému zničení Ukrajiny jako funkčního národního státu,“ řekl pro server Aljazeera. Něčeho takového jsou si zřejmě dobře vědomi i ukrajinští spojenci, kteří zvyšují svou podporu. Jak informuje ČTK, další vojenskou pomoc v hodnotě až 800 milionů dolarů (18 miliard korun) má v nejbližších dnech oznámit americký prezident Joe Biden.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články