Kauza Dozimetr otřásá už několik dnů českým politickým děním. Korupční kauza zasáhla především hnutí STAN. Premiér Petr Fiala se ale nevyjadřuje.
Jak připomíná server Blesk, Starostové a nezávislí jsou druhou nejsilnější vládní stranou. Skandály hnutí tak nemohou být premiérovi Petru Fialovi lhostejné, protože případný konec STANu ve vládě by znamenal ztrátu sněmovní většiny. I proto zřejmě předseda vlády našlapuje velmi opatrně kolem informací, které kolem korupční kauzy prosakují na veřejnost. Zřejmé je to i z jeho nedávného projevu k národu, ve kterém se k aktuálnímu skandálu nevyjádřil vůbec. Fialovým tématem byla především inflační drahota, píše Blesk.
Šifrované telefony
Jak dále informuje Blesk, v čase krize lidé potřebují vysvětlení. Objasnění aktuálního vládního skandálu se tak nabízelo. Šance ale využita nebyla a premiér toho může v budoucnu litovat. Není totiž jasné, jestli se kauza Dozimetr nebude rozšiřovat. Některý z obviněných může začít vypovídat a může tak dojít ještě k odhalení nečekaných skutečností. I kdyby ale ne, přesto už se korupce v pražském dopravním podniku významně promítla do Fialova kabinetu, doplňuje Blesk.
Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem skončil ve funkci šéfa resortu školství Petr Gazdík, který rezignoval pod tíhou informací i na místopředsedu hnutí STAN. Přitom, jak připomíná server Blesk, Fiala krátce před koncem ministra školství, prohlásil, že Gazdíkovi důvěřuje, protože mu prý vše vysvětlil. Ve světle pozdějších informací to nezní vůbec dobře. Jak píše server Seznam Zprávy, dnes už bývalý ministr školství používal šifrovací telefon. Systém bránící odposlechům používala přitom celá skupina kolem obviněného podnikatele Redla.
Kauza se může rozšiřovat
Podle Seznam Zpráv se Gazdík brání, že za kryptografickou ochranu stojící běžně desítky tisíc korun, nikdy nic neplatil. Odkázal v té souvislosti na europoslance Stanislava Polčáka (STAN), který rovněž kvůli kontaktům s Redlem odstoupil ze stranických funkcí. Oba politici vysvětlili vlastnictví šifrovacích telefonů od roku 2011 jako ochranu před aktivitami bývalého politika Víta Bárty z Věcí veřejných. Ani jeden z nich ale nedokázal uspokojivě objasnit, kdo za šifrování platil, jak píší Seznam Zprávy.
Ani tyto skutečnosti rozhodně nevrhají dobrý stín na vládní hnutí STAN. Celá kauza je stále na začátku a v průběhu vyšetřování a výslechů může docházet k dalším zjištěním. Otázkou je, jak moc budou spojeny s hnutím STAN, případně s dalšími vládními stranami. Zatím je v kauze Dozimetr nejvýraznějším obviněným bývalý náměstek pražského primátora a exstarosta Lysolají Petr Hlubuček. Podílet se měl na milionových úplatcích ze zakázek pražského dopravního podniku, uzavírá Blesk.