SPOLU a PirSTAN mají koaliční smlouvu, schválit ji chtějí už příští týden. ANO jde do opozice

Koalice SPOLU a PirSTAN se dohodly na koaliční smlouvě a na programovém prohlášení společné vlády. Úterní jednání trvalo přes dvanáct hodin.

i Zdroj fotografie: s vědomím Ivana Bartoše / Facebook
                   

Oznámily také rozdělení ministerstev mezi jednotlivé koalice. SPOLU bude mít deset ministrů, Pirátům a Starostům připadne sedm resortů. Fiala dodal, že ho šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář informoval o tom, že ho prezident Miloš Zeman přijme ve chvíli, kdy bude v nemocnici z JIP přeložen na normální pokoj. Informace přinesla ČT24.

Nová vláda bude mít víc členů než ta současná

Zatímco současná vláda ANO a ČSSD měla 15 členů, rodící se kabinet jich bude mít osmnáct. Nová křesla obsadí ministři pro legislativu, pro Evropskou unii a pro vědu a výzkum. Fiala zdůraznil, že nevytváří nové úřady, ale pro lepší koordinaci některých činností se rozhodli pověřit vybrané členy vlády konkrétními úkoly. Obdobné ministerské posty podle Fialy už v minulosti existovaly.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook

SPOLU bude mít v kabinetu post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Pirátům a STAN připadnou ministerstva vnitra, průmyslu, školství, místního rozvoje a digitalizace, ministerstvo zahraničí a také nově definovaný post ministra pro legislativu a ministra pro evropské záležitosti.

Fiala myslí i na to, kdo bude kontrolovat nové zákony

Ministr pro EU by měl koordinovat českou unijní politiku, ale také zlepšit přípravy na české předsednictví v příštím roce. Ministr pro legislativu má zlepšit kvalitu nových předpisů a předsedat Legislativní radě vlády ČR. Zákony by tak měly být připravené lépe, než tomu bylo dosud. Dohoda o složení vlády se podle Fialy i předsedy Pirátů Ivana Bartoše týká pouze rozdělení postů mezi koalicemi, ne mezi jednotlivými stranami.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Koaliční smlouva by mohla být schválena v pondělí 8. listopadu v 11 hodin dopoledne. Prezident republiky Miloš Zeman už na tento den z nemocnice svolal první zasedání dolní komory po volbách. Po ustavující schůzi sněmovny podá demisi končící kabinet Andreje Babiše. Pak by měl prezident jmenovat nového premiéra a další členy kabinetu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články