Výzva Landy k zahlcení hygien byla legální. Nešlo prý o trestný čin. Ministerstvo zdravotnictví proti zpěvákovi možná podnikne další kroky

Iniciativa Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy loni vyzvala k zahlcení hygienických stanic žádostmi o informace. O trestný čin sabotáže ale nešlo.

i Zdroj fotografie: Petr Grambal / Creative Commons / CC BY-2.5
                   

Krajské hygienické stanice musely na dotazy lidí odpovídat na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Ve své výzvě na začátku loňského listopadu inciativa Zlatý špendlík uvedla, ať lidé posílají na hygieny žádosti o informace o probíhajících kontrolách. Cílem bylo zahltit jejich provoz. „Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků,“ napsala Landova iniciativa.

O sabotáž nešlo, stát má přijmout svá opatření

Do výzvy se zapojily tisíce lidí, kteří krajské hygienické stanice zahltily. Jejich emailové schránky několik dnů nefungovaly a s hygieniky tak bylo možné komunikovat převážně jen telefonicky. „Předmětnou výzvu iniciativy Zlatý špendlík a s ní spojeného Daniela Landy lze bez dalšího posoudit jako výzvu k obstrukčnímu jednání, které ve svém výsledku v žádném případě nesměřovala k naplnění jakéhokoliv chvályhodného jednání, přesto však výzva byla legální,“ cituje server iDnes státního zástupce Martina Bílého.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zahlcení e-maily

Podle Vrchního státního zastupitelství za trestný čin nelze považovat ani dočasné ztížení výkonu státní správy. Předmětem jednání totiž bylo vyžadování informací, i přestože motivací nebylo jejich získání, ale obstrukční jednání. „Nicméně je věcí státu, zda pro futuro případně přijme dostačující legislativní opatření, kterými se bude případně bránit obstrukčnímu jednání, jejich vyřešení nelze přenášet do trestněprávní roviny,“ uvedl žalobce Bílý.

Ministerstvo zvažuje další stížnost

Kvůli výzvě Landovy inciativy přišlo hned několik trestních oznámení. Vzdělávací organizace Scio obviňovala hnutí rovnou z několika trestných činů. Jak dříve uvedl její právník Jan Kaczor, původně bylo trestní oznámení podáno za šíření nakažlivé nemoci, ale později to bylo obvodním státním zastupitelstvím překvalifikováno na sabotáž. Celá věc byla následně postoupena k Vrchnímu státnímu zastupitelství.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

Trestní oznámení pro podezření ze sabotáže podalo na iniciativu Zlatý špendlík také ministerstvo zdravotnictví. Jeho tehdejší šéf, Adam Vojtěch, v listopadu na sociální síti Twitter uvedl, že krajské hygienické stanice dostaly 10 tisíc zbytečných žádostí. Osoby zapojené do výzvy obvinil z toho, že kvůli tomu skončí více lidí v nemocnicích. Resort zdravotnictví teď podle mluvčího Ondřeje Jakoba zváží, jestli stížnost k soudu nepodá znovu. Jak upozorňuje server SeznamZprávy, zpěvák Landa nebyl v celé věci ani policií vyzván k podání vysvětlení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů