Vysoká inflace nutí velkou část lidí více přemýšlet nad tím, za co utratí své vydělané peníze. Omezení je možné u potravin, pohonných hmot i u oblečení.
Zdražování ovlivňuje život mnoha Čechů. Některé ceny potravin v poslední době stouply o desítky procent, a tak stále více lidí přemýšlí pečlivěji nad tím, za co své finanční prostředky utratí. Obzvlášť, když jich mají reálně méně než loni. Jak informuje ČTK, podle údajů Českého statistického úřadu se u 94 procent zaměstnanců v prvním čtvrtletí letošního roku reálně snížila mzda. Viník je jasný. Vysoká inflace.
Bez cestování i kultury
Jak dále píše ČTK, nejvíc reálné mzdy klesly lidem pracujícím ve veřejné správě, zdravotnictví, sociálních službách a v oblasti vzdělávání. Jen asi tři procenta zaměstnanců si pak reálně v prvních měsících letošního roku finančně polepšila. A otočení trendu se nedá předpokládat. Naopak vše nasvědčuje tomu, že inflace bude nadále růst. Je tak logické, že lidé více rozmýšlí, za co své peníze vydají. Jednou z věcí, do které v případě krize Češi své prostředky méně sypou, je oblečení.
Jak píše server CNN Prima News, podle průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika by si 56 procent obyvatel v případě ztráty zaměstnání či jiných ekonomických problémů odepřelo nákupy oděvů. Další kategorií, na které jsou Češi ochotni šetřit jsou kulturní akce a také dovolená. Zhruba 54 procent dotázaných by si takové radovánky odpustila. Jak dále ukazuje průzkum, jehož výsledky popisuje server CNN Prima News, Čechům nevadí šetřit ani na potravinách. Polovina lidí by v případě krize nakupovala jen ty nejnutnější.
Jídlo v krabičkách
Právě na jídle mohou lidé ušetřit i podle ekonoma Lukáše Kovandy. „Místo chození do restaurací si lidé mohou vařit doma, na tom se ušetří opravdu významně,“ cituje odborníkova slova CNN Prima News. K takovému opatření už mnoho lidí zřejmě přistoupilo. Krabičky s připraveným obědem nebo svačinou jsou běžnou součástí výbavy do zaměstnání. Naopak v určité oblasti se Češi omezovat příliš nechtějí. Ve svém komfortu.
Jen 15 procent dotázaných v průzkumu společnosti KRUK uvedlo, že by omezilo svůj komfort a využívalo pro cestování častěji hromadnou dopravu místo vlastního auta. Přitom právě výdaje za pohonné hmoty mohou při stávajících cenách benzínu a nafty hrát důležitou roli v rozpočtu domácnosti. Dobrou zprávou naopak je, že se lidé nechtějí omezovat v otázce zdraví. Jak píše server CNN Prima News, jen každý pátý by šetřil například na lécích.