Česko od těžby uhlí kvůli dopadům na životní prostředí mnoho let upouští. Nyní to ale může být jediná naděje, jak přežít při zastavení dodávek plynu z Ruska.
Válka na Ukrajině výrazně změnila pohled Česka na uhelné elektrárny, jak píše server CNN Prima News. Důvod je jasný. Rusko hrozí, že zastaví dodávky plynu do Evropy, a to by způsobilo velkou krizi. Politici se tak už nebojí otevřeně mluvit o tom, že se tuzemsko bude muset vrátit k uhlí. Česká závislost na fosilních palivech se tak může stát dočasnou záchranou.
Obavy narůstají
„V současné situaci, kdy se třepeme strachy, jestli ruský plyn bude, nebo ne, se z naší slabé stránky stává strategická výhoda. Alespoň na pár let,“ uvedl pro CNN Prima News ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Návrat k uhlí potvrzují také politici. Naději spatřuje v zastaralé elektrárně ve Chvaleticích například místopředseda hospodářského sněmovního výboru Martin Kolovratník (ANO). Minimálně krátkodobé zapojení Česka do energetického mixu uhelné elektrárny připouští také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Obzvlášť po pondělním oznámení ruské společnosti Gazprom bude tato varianta pro Česko čím dál nutnější. Jak informuje server iRozhlas, plynárenská společnost vyhlásila stav vyšší moci na dodávky zemního plynu do Evropy několika odběratelům. Jednat se má například o německý Uniper a RWE, což znamená, že se bude omezení vztahovat na dodávky přes plynovod Nord Stream 1. Jak dále píše iRozhlas, mezinárodní agentura pro energii proto varovala, že Evropa musí okamžitě snížit spotřebu plynu.
Česko vymýšlí opatření
Události247 minulý týden informovaly o plánu ministerstva průmyslu a obchodu změnit vyhlášku upravující začátek topné sezóny. Nově by se měla snížit o jeden stupeň teplota, od které se odvíjí spuštění topení do domácnostní napojených na centrální teplo. Odborník na energie Vratislav Ludvík upozorňuje, že nedostatek plynu nepostihne jen Česko či Německo, ale celou Evropskou unii. „Kromě REW a Unipetrolu obdrželi obdobný dopis i Slováci, Francie už žádný ruský plny nedostává,“ uvedl pro CNN Prima News.
Omezení se mají vztahovat na používání klimatizace či prodej plynu průmyslovým odběratelům v aukcích. Pokud k tomu nedojde, hrozí, že v zimě bude plyn na příděl. Zpráva z Gazpromu má velký dopad hlavně na Německo. Země už nyní šetří surovinou kvůli utažení kohoutků v rámci pravidelné údržby na plynovodu, která začala 11. července. Trvat má 10 dnů, ale není jisté, jestli Rusko dodávky plynu v termínu obnoví. V případě delšího výpadku nedostatek plynu zasáhne výrazně i Česko.