O manželce Zelenského nebylo dlouho slyšet. Naposledy se objevila ve Francii, kde za hodinu stihla utratit skoro milion korun

Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská vystupuje na veřejnosti velmi nepravidelně. Její poslední cestu po Francii provázela nařčení.

i Zdroj fotografie: European Parliament / Creative Commons / CC BY
                   

Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zůstává od začátku ruské invaze po celou dobu v zemi, jeho manželka cestuje do zahraničí. V prvních měsících se ale naopak společně s dětmi skrývala na utajeném místě. Ukrajince se snažila uklidňovat přes sociální sítě. „Nepanikařím a nepláču. Zůstávám klidná a sebejistá. Moje děti se na mě dívají. Zůstanu s nimi. A se svým manželem. A s vámi,“ cituje vyjádření z Instagramu jen pár hodin po příchodu ruské armády web Hospodářské noviny.

Obdiv i kritika

V prvních týdnech války jinak než přes sociální sítě první dáma Ukrajiny nekomunikovala. Až v dubnu dala obsáhlý rozhovor pro CNN, ve kterém přiznala, že s manželem komunikuje jen po telefonu. Zelenská v prvních měsících upozorňovala hlavně na konkrétní příběhy Ukrajinců, které si zasloužily pozornost. Většinou se týkaly dětí, které přišly kvůli bojům o psychickou pohodu, nebo často i část těla. Strach z útoku na její osobu později zřejmě opadl a začala vystupovat veřejně.

iZdroj fotografie: Office of the President of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Olena Zelenská byla scénáristka a se svým manželem se seznámila při práci na seriálu Sluha národa, kde on Zelenskyj hrál

Pro módní časopis Vogue se dokonce nechala vyfotit například vedle skupiny vojákyň na letišti Antonov v Hostomelu, či na schodech v krytu obklopená pytli naplněnými pískem, píše web Echo24. Kvůli focení čelil ukrajinský prezidentský pár kritice. „Neuvěřitelné. Zelenská a její manžel si udělají čas na příběh pro Vogue, zatímco jim Biden posílá peníze a zbraně, a Američané trpí zvyšujícími se cenami plynu a jídla,“ cituje vyjádření Terri Greenové web Echo24.

Zelenská má velký vliv

Nikdo ale nemůže upřít, že se z manželky ukrajinského prezidenta stála důležitá osobnost nejen na Ukrajině, ale také ve světě. I proto neváhala v létě vyrazit na diplomatické cesty. Jak připomíná web Echo24, v červenci jako první zahraniční první dáma přednesla projev v americkém Kongresu. Běhěm návštěvy USA se také setkala s Joe a Jill Bidenovými či americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem. Na začátku listopadu se pak objevila v portugalském Lisabonu, kde vystoupila na technologickém summitu, jak Události247 informovaly zde.

Před pár dny absolvovala Zelenská několikadenní návštěvu Francie, při které se v Paříži setkala s první dámou Francie Brigitte Macronovou. Uživatele sociální sítě Twitter ale mnohem více než jejich jednání zaujala informace, že manželka ukrajinské hlavy státu během jedné hodiny dokázala při nakupování utratit 40 tisíc euro (přes 970 tisíc korun). Podle SGM World News to měli potvrdit zaměstnanci obchodů. Zelenská přitom neváhala v minulosti kritizovat Západ, že Kyjev nedostatečně finančně podporuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou